HomeTechnologie

Technologia w opiece nad osobami starszymi

Technologia w opiece nad osobami starszymi

Nowoczesne technologie mogą pomóc w opiece nad osobami starszymi.

Jak podkreśla w rozmowie z IAR profesor Jacek Bigda z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, mogą one być dla seniorów wsparciem w samodzielnym radzeniu sobie z codziennością i sprawić, że zwiększy się poczucie bezpieczeństwa osób starszych oraz ich rodzin. Wyjaśnia, że dzięki nowoczesnym urządzeniom można na przykład zdalnie przekazywać sygnał elektrokardiografu lub za pomocą czujników sprawdzać, czy senior nagle nie zaczął więcej ważyć, co może świadczyć o obrzęku w niewydolności krążenia. Takich narzędzi jest bardzo dużo. Michał Majewski – ekspert firmy doradczej EY mówi, że pomocne mogą być również urządzenia przypominające seniorom o porze przyjęcia określonych leków. Zdarza się bowiem, że osoba starsza zapomina, iż nie zażyła ważnego dla jej zdrowia i życia lekarstwa.
Michał Majewski dodaje, że na takie innowacyjne rozwiązania wielu starszych osób nie stać. Jednak dzięki środkom z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, nowoczesne systemy dla swoich mieszkańców mogą zamawiać samorządy.
Rozmówcy IAR zwracają uwagę, że technologie mogą być elementem wsparcia w opiece nad seniorami, ale nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i rozmowy ze starszymi osobami, które są najważniejsze dla ich samopoczucia.
IAR/ Elżbieta Łukowska/dw

COMMENTS