HomeKultura

Teatr Telewizji na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Teatr Telewizji na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Spektakle poświęcone historycznym bohaterom, przygotowane wyłącznie na podstawie tekstów polskich autorów. Tak Teatr Telewizji świętuje setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano jesienne premiery. Do grudnia widzowie będą mogli obejrzeć spektakle o Fryderyku Chopinie, Edwardzie Bernardzie Raczyńskim, prymasie Auguście Hlondzie, Tadeuszu Reytanie i księdzu Jerzym Popiełuszce.
Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Ewa Millies-Lacroix powiedziała, że na dziewięć premier, aż pięć powstało według tekstów zamówionych przez agencję. Spektakle powstają nie tylko w Warszawie, ale także oddziałach Telewizji Polskiej.
Inauguracja jesiennego sezonu nastąpi w poniedziałek 10 września o godzinie 21:00 premierą “Fryderyka” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Powstał w oparciu o książkę “Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” Piotra Witta. Opowiada o młodzieńczych latach Fryderyka Chopina i trudnych początkach w Paryżu. Jak mówiła reżyserka, twórcy spektaklu zbliżyli się do tej postaci w sposób nieoczywisty i niejednoznaczny. “To był straszny rok ten 1832, pierwszy rok pobytu w Paryżu Fryderyka Chopina. Wtedy panowała tam cholera, dodatkowo straszny psychicznie rok dla kompozytora, który wyjeżdżał z Polski nie wiedząc, przeczuwając tylko, że wybuchnie powstanie i tak naprawdę ten początek jego emigracji był naznaczony rozdarciem”, powiedziała reżyser.
Na październik zaplanowano premierę dramatu “Reytan. Druga strona drzwi” w reżyserii Jakuba Pączka, który tym spektaklem zadebiutuje na telewizyjnej scenie. “To jest taka postać historyczna o której wszyscy słyszeliśmy, ale o której poza obrazem Matejki niewiele wiemy, Reytan tak naprawdę dosłownie i w przenośni znajdował się po drugiej stronie tych drzwi, gdzie namalował go Matejko”, powiedział twórca.
W połowie października Teatr Telewizji na żywo z Białegostoku. Widzowie będą mogli obejrzeć spektakl “Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary. Twórca mówił, że karkołomnym przedsięwzięciem było pokazanie z jednej strony zwykłego człowieka, krytycznie oceniającego rzeczywistość, a z drugiej strony – świętego. “Pokazaliśmy historię kapłana, który otworzył się na śmierć, czyli właściwie, można powiedzieć w takim rycie jest to los Chrystusa”, dodał.
Teatr Telewizji zaprezentuje także między innymi spektakl “Ostatni hrabia. Edward Bernard Raczyński”, opowiadający o losach wybitnego dyplomaty i prezydenta RP na uchodźstwie. W roli tytułowej wystąpił Olgierd Łukaszewicz. Widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienie Tomasza Drozdowicza o polskim szyfrancie z czasów wojny polsko-bolszewickiej zatytułowane “Człowiek, który zatrzymał Rosję”. Wśród jesiennych premier jest także spektakl “Prymas Hlond” w reżyserii Pawła Woldana, w którym zostały zaprezentowane emigracyjne losy Augusta Hlonda z czasów II wojny światowej. Polski rok w Teatrze Telewizji zakończy “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/to/

COMMENTS