Tatry: 40-letni turysta spadł z dużej wysokości. Bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki

Tatry: 40-letni turysta spadł z dużej wysokości. Bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki

Ratownicy TOPR ostrzegają, że w Tatrach są trudne warunki do uprawiania turystyki. Noc ze środy na czwartek przyniosła dużą zmianę pogody i ochłodzenie. W tej chwili na Kasprowym Wierchu są trzy stopnie powyżej zera. Niska temperatura i padający wcześniej deszcz mogły spowodować powstanie w wyższych partiach Tatr oblodzeń. Szlaki są mokre i śliskie, a w lasach- błotniste.

Według prognoz, jutro ma być jeszcze zimniej i może padać śnieg.
Dziś doszło w Tatrach do kolejnego śmiertelnego wypadku. Około 40-letni turysta spadł z dużej wysokości w rejonie Zamarłej Turni do Doliny Pustej i niestety nie przeżył upadku. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, przetransportowali ciało do Zakopanego. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna był na szlaku po zmroku, co jest zakazane.
TOPR apeluje o rozsądek w czasie planowania i wyjść w góry. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr konieczne jest doświadczenie górskie i odpowiedni sprzęt, np. raki i czekan. Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody i jej trasę dostosować do panujących warunków i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Należy pamiętać o tym, że górach może dojść do nagłego załamania pogody.
Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tp24,TOPR/dyd/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0