HomePOLSKA

Tarcza Antykryzysowa 2.0 uchwalona przez Sejm. Co zawiera nowy projekt?

Tarcza Antykryzysowa 2.0 uchwalona przez Sejm. Co zawiera nowy projekt?

Sejm w nocy ze środy na czwartek uchwalił nowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Tarcza Antykryzysowa 2.0. ma mieć wartość 11 miliardów złotych. Projekt przewiduje m.in. zasiłek dla rolników objętych kwarantanną. Przyjęto m.in. poprawkę opozycji, która zakłada zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.

Pierwotnie zakładano, że w środę o godz. 13 komisja finansów publicznych zda w Sejmie sprawozdanie z prac nad rządowym projektem Tarczy Antykryzysowej 2.0. Projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 miał zostać poddany pod głosowanie po godz. 16.30, ale ostatecznie kilkukrotnie przekładano tę godzinę. Posłowie rozpoczęli głosowania po 22 w środę i zakończyli je w nocy. Sejm zgodził się na możliwość eksmisji sprawcy przemocy domowej.

 

Jednocześnie premier otrzymał uprawnienia, by w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, mógł ustanowić w drodze rozporządzenia dzień wolny od pracy. Za przyjęciem rządowego projektu ustawy było 233 posłów, 183 było przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu.

 

Tarcza 2.0 w Sejmie

 

Na wtorkowym posiedzeniu izba niższa parlamentu zajęła się rządowym projektem o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli ustawą rozszerzającej Tarczę Antykryzysową. Podczas głosowania Sejm oddalił wniosek o odrzucenie rządowego projektu, który w najnowszej wersji zakłada m.in. ulgę w składkach dla firm do 49 pracowników oraz zasiłek dla rolników objętych kwarantanną. Ostatecznie projekt skierowany został do komisji finansów publicznych, która go teraz zaopiniuje. Wcześniej Sejm przez aklamacją przyjął uchwałę wyrażającą wdzięczność pracownikom służby zdrowia.

 

Posłowie opozycji od rana zwracali uwagę, że choć założenia nowej Tarczy Antykryzysowej mają mieć ok. 100 stron, to nie otrzymali oni jej projektu. Na godzinę przed planowanym posiedzeniem Sejmu wciąż brakowało druku na stronie sejmowej.

 

Ostatecznie projekt pojawił się na stronie o godz. 14.27. Okazało się, że liczy 250 stron. Równocześnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się konferencja minister Jadwiga Emilewicz, która po dymisji Jarosława Gowina ma zastąpić go na stanowisku wicepremiera. Zaprezentowała ona założenia nowego pakietu pomocowego.

 

Tarcza Antykryzysowa 2.0 – szczegóły

 

– Wszystkie rozwiązania, które zaproponowaliśmy w pierwszej ustawie, już są pozytywnie odbierane przez rynek – oświadczyła Emilewicz. Dodała, że według rządu, wszystkie rozwiązania spotkały się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Tarcza 2.0 to powiększenie wartości pomocy o 11 miliardów złotych. Pierwszy punkt projektu zakłada rozszerzenie pomocy i zwolnienie z ZUS-u dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób. Na umowach cywilnoprawnych – rozszerzenie z jednego miesiąca pomocy do 3 miesięcy. Dla pracowników objętych kwarantanną zasiłek w wysokości 50-proc. minimalnej krajowej.

 

– Proponujemy też zabezpieczenie środków przekazywanych w ramach Tarczy Antykryzysowej przed egzekucją komorniczą – powiedział minister Łukasz Schreiber. – Wprowadzamy ponadto zasiłek dla rolników objętych kwarantanną. Jest to 50 proc. minimalnej pensji krajowej. Wydłużamy terminy administracyjne oraz wprowadzamy uproszczenia w usługach pocztowych – dodał. – Najbardziej rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej są zainteresowane duże firmy. Liczba złożonych wniosków jest ogromna. Urzędy pracują i pensje będą wypłacane pracownikom – zapewniła z kolei minister Jadwiga Emilewicz.

 

aipCOMMENTS