12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Tarcza 4.0 w Sejmie. Firmy dostaną dopłaty do oprocentowania kredytów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł dopłacić przedsiębiorcy do oprocentowania jego kredytu. To jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej 4.0, której projektem zajmie się dzisiaj Sejm. Nowe rozwiązanie jest adresowane do firm, które mają problemy finansowe z powodu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym, a do spłaty odsetek dołoży się Bank Gospodarstwa Krajowego.

Celem programu jest ratowanie płynności finansowej polskich firm. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Elżbieta Stelmach, dyrektor w BGK, wysokość dopłaty będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa.

„Małe i średnie firmy mogą liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych. Duże przedsiębiorstwa otrzymają wsparcie w wysokości jednego punktu procentowego” – mówi Elżbieta Stelmach. „Przedsiębiorca, który skorzysta z takiej pomocy, będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi z tytułu zaciągniętego kredytu. Pozostałą część odsetek będzie realizował BGK” – dodaje.

Z dopłaty będą mogły skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości oraz branży w której działają. „Fundusz będzie dopłacał do oprocentowania kredytów obrotowych, czyli takich które finansują bieżącą działalność firm” – mówi dyrektorka Departamentu Usług Agencyjnych BGK. „Wsparcie będzie wypłacane maksymalnie przez okres 12 miesięcy. Wsparcie dotyczy wyłącznie odsetek od kredytów. Dopłaty nie będą pomniejszały rat kapitałowych zaciągniętego kredytu”.

Projekt ustawy zakłada, że suma dopłat wyniesie ponad pół miliarda złotych. Pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 32 miliardów złotych.

 

*

Posłowie mają się dziś zająć projektem ustawy dotyczącej tarczy antykryzysowej 4.0. Rządowy projekt zakłada między innymi, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop bez jego zgody.

Zdaniem eksperta w dziedzinie prawa pracy Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan, lepiej jest w czasie przestoju wysłać pracownika przynajmniej na część urlopu niż konfrontować się z problemem redukcji etatów.

Projekt przewiduje też, że przedsiębiorcy, u których wystąpił wzrost kosztów zatrudnienia będą mieli możliwość obniżenia pensji pracowników o połowę lub obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 procent do 12 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Warunkiem obniżenia pensji będzie znaczący wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Chodzi o sytuację, w której stosunek kosztów wynagrodzeń pracowników do przychodów osiąganych przez firmę wzrośnie o przynajmniej 5 procent miesiąc do miesiąca.

Rządowy projekt przewiduje również wydłużenie do 28 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Dotychczas zasiłek ten był przewidziany do 14 czerwca.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Łukowska/w wk
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/i mj/w kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520