Takiego zastrzyku dodatkowych pieniędzy szpitale nie dostały od kilkunastu lat

Takiego zastrzyku dodatkowych pieniędzy szpitale nie dostały od kilkunastu lat

Spłata zadłużenia to najczęściej wymieniany cel, na który wielkopolskie lecznice przeznaczą dodatkowe miliony złotych.

To sytuacja nadzwyczajna – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ o 138 milionach złotych, które w grudniu trafiły do wielkopolskich placówek służby zdrowia. To część pieniędzy przyznanych przez Sejm ustawą z dnia 24 listopada tego roku. Z rezerw celowych do Ministerstwa Zdrowia trafił miliard złotych. Pieniądze te zasilą konta placówek służby zdrowia w całym kraju. – Takiego zastrzyku dodatkowych pieniędzy szpitale nie dostały od kilkunastu lat – mówi Agnieszka Pachciarz.

 

Zanim doszło do przekazania pieniędzy, odbyły się negocjacje zakończone podpisaniem ugód z placówkami, które domagały się od NFZ pieniędzy za tak zwane nadwykonania za lata 2010-2017, czyli świadczenia udzielone ponad wyznaczone kontraktami limity. – Te pieniądze pozwoliły rozwiązać sprawy z przeszłości, w tej chwili wchodzimy w kolejny rok z czystą kartą – tłumaczy Agnieszka Pachciarz. Pieniądze za nadwykonania z lat ubiegłych to 113 milionów złotych (20 mln zł dotyczyło nadwykonań z tego roku, a 5 mln zł zostało przeznaczone na świadczenia wysokospecjalistyczne), które zostały przekazane 60 wielkopolskim placówkom.

 

Warunkiem ich otrzymania było zrzeczenie się całości roszczeń w przypadku spraw sądowych i zobowiązanie się do wycofania powództwa z sądu. Zakończenie trwających procesów sądowych dotyczyło dziesięciu podmiotów leczniczych. Nie wszyscy dyrektorzy szpitali podzielają entuzjazm NFZ, który cieszy się z zamknięcia spornych spraw.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0