HomeZachodniopomorskie

Tak zdetonowano Tallboya. Zobacz niesamowite ujęcia z drona (VIDEO)

Tak zdetonowano Tallboya. Zobacz niesamowite ujęcia z drona (VIDEO)

Tallboy w Świnoujściu został zneutralizowany. Mieszkańcy są bezpieczni, a życie miasta wraca do normy. Spektakularną detonacją zakończyła się we wtorek akcja usuwania niebezpiecznego ładunku – 5,4-tonowej bomby lotniczej, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Zobacz niesamowite ujęcia z drona.

 

Nikt, nigdy na świecie, nie przeprowadził neutralizacji tak dużego obiektu, taką metodą, jaką zrobili to Nurkowie Minerzy 12. Dywizjonu Trałowców, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Potężna bomba lotnicza już nam nie zagraża. Jutrzejsza ewakuacja odwołana. Przeprawa „Centrum” wraca do normalnej pracy.

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zneutralizowali ponad 5,5-tonową bombę lotniczą Tallboy wcześniej niż planowano. Zalegała ona na dnie Kanału Piastowskiego, w pobliżu przeprawy promowej „Centrum”.

– Mamy doskonałych specjalistów nurków minerów. Pokazali, że mimo ogromnego przecież stresu, jaki im towarzyszył, potrafili maksymalnie wykorzystać dobre warunki pod wodą i dzięki temu uwolnić nas od zagrożenia szybciej, niż to planowano – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję też wszystkim służbom, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem: Policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Żegludze Świnoujskiej oraz Komunikacji Autobusowej, a także służbom miejskim oraz służbom pana wojewody.

Prezydent zwrócił się także do mieszkańców miasta i wszystkich, którzy w dniach operacji planowali przyjazd do Świnoujścia samochodem i z niego zrezygnowali.

– Jestem dumny z naszych mieszkańców – powiedział. – Wykazali się dużym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wzięli sobie do serca mój apel i w tych dniach zamiast samochodem przesiedli się do miejskich autobusów, a z samej przeprawy promowej korzystali pieszo lub rowerem. Podobnie inni kierowcy, którzy przełożyli planowane przyjazdy do Świnoujścia na terminy po zakończeniu operacji. To dzięki takim odpowiedzialnym postawom uniknęliśmy potężnych kolejek na przeprawie i korków w samym mieście.

Dobre warunki pogodowe na Kanale Piastowskim pozwoliły specjalistom z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przyspieszyć prace nad neutralizacją Tallboya. Szybciej dokonano niwelacji dna i odsłonięcia górnej powierzchni korpusu bomby. Następnie ułożony został pierścień PCV w osi pocisku, który umożliwił przygotowanie procesu deflagracji. Jego efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz zredukowanie ilości materiału wybuchowego.
Sytuacja w mieście wraca do normy. Wszelkie obostrzenia, związane z ewakuacją i ograniczeniami w ruchu promowym zostają zniesione.

Wideo: Politechnika Poznanska / 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

 

Red. Joanna Maraszek PolskaPress AIP

COMMENTS