HomeCiekawostki

Tajemnice Watykanu, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Czego jeszcze nie wiecie o stolicy kościoła?

Tajemnice Watykanu, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Czego jeszcze nie wiecie o stolicy kościoła?

Na temat najmniejszego kraju świata prawdopodobnie powstało najwięcej teorii spiskowych.

Watykan, jak każde inne państwo, ma swoje tajemnice. Niektóre fakty nie są w żaden sposób ukrywane, jednak mało kto zdaje sobie z nich sprawę. Inne z kolei miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Co dzieje się za murami państwa-miasta?

 

– Powszechnie uważa się, że Gwardia szwajcarska pełni rolę ochrony papieża. Mimo że szwajcarzy słynęli niegdyś z zaciekłości w walce i zabójczych umiejętności posługiwania się halabardą, obecnie pełnią funkcję czysto reprezentacyjną. Kto chroni papieża? Ochroniarze ubrani po cywilnemu z jak najbardziej nowoczesną bronią.

 

Czy na pewno takie tajne? Papież Leon XIII w 1881 r. zezwolił naukowcom na wizytę w archiwach, co zaowocowało rozwojem zagranicznych instytucji naukowych w Rzymie. Obecnie w Archiwach rocznie przebywa 1500 naukowców, którzy pracują nad zbiorem dokumentów, listów i kronik. Sekretne pisma, o których informują liczne teorie spiskowe, raczej nie miałyby się gdzie ukryć.

 

– Watykan to państwo z najwyższym wskaźnikiem przestępczości na świecie – na obywatela przypada aż 1,5 przestępstwa! Nie znaczy to jednak, że duchowni dopuszczają się różnego rodzaju występków. Ze względu na dużą liczbę turystów Watykan to po prostu raj dla kieszonkowców.

 

 

– Watykan może kojarzyć się z konserwatywnym państwem, jednak tak naprawdę coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie nowych technologii. Papież Benedykt XVI podczas jednej z homilii wysłał SMS-y do abonentów na całym świecie. Poza tym Watykan założył konto na YouTube i wypuścił aplikację z codzienną modlitwą.

 

– Watykan generuje olbrzymie koszty, na które finanse obecnie pozyskiwane są z datków, sprzedaży pamiątek, znaczków, książek i biletów do muzeów. Nie zawsze jednak tak było – Papież Sykstus IV, (XV w.) pozyskiwał środki m.in. ze sprzedaży godności kościelnych. Dodatkowo tolerował prostytucję, opodatkowując ją wysoko. Miał założyć w Rzymie dom publiczny. Handlował również odpustami dla zmarłych i woskowymi figurkami baranka, na które zastrzegł sobie wyłączność.

 

– Wiara katolicka uznaje istnienie szatana, a co za tym idzie – możliwość opętania. Choć egzorcyzmy wydają się średniowieczną praktyką, są w dalszym ciągu powszechnie praktykowane. Jan Paweł II za swojego życia osobiście wykonał 3 egzorcyzmy, a Benedykt XVI postulował rozszerzenie działalności egzorcystów na całym świecie. Oficjalnym egzorcystą watykańskim do 2016 r. był ojciec Gabriele Amorth – który, jak twierdził, rocznie odpędzał do 300 diabłów od stolicy kościoła.

 

– Nie wszystkie grzechy mogą zostać odpuszczone przez księdza w konfesjonale. 5 najcięższych przewinień wymaga rozgrzeszenia przez Penitencjarię Apostolską. Należy do nich: > znieważenie Świętych Postaci Eucharystycznych > bezpośrednie naruszenie tajemnicy sakramentalnej > rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu > użycie fizycznej agresji względem Biskupa Rzymu > konsekracja biskupia bez mandatu papieskiego Tzw. Trybunał Pokuty spotyka się już od blisko 800 lat. Mimo długiej historii instytucja jest słabo znana, nawet w środowisku kościelnym.

 

– Za finanse Watykanu odpowiadają 4 instytucje. Najważniejszą jest tzw. Bank Watykański, czyli Instytut Dzieł Religijnych, powołany w 1942 r. Złej renomy przysporzyła bankowi postać jego dyrektora, amerykańskiego kardynała Paula Casimira Marcinkusa. On to utworzył w Instytucie podwaliny dla organizacji przestępczych. W ostatnich latach bank został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy, zakładanie mafijnych kont i liczne łapówki. Sprawą zajął się dopiero Benedykt XVI.

 

– Historia zna kilku papieży (Aleksander VI, Paweł II, Benedykt IX) którzy mieli żony, kochanki i dzieci. Co prawda celibat oficjalnie ustanowiono dopiero w XI wieku, jednak wspomniani wyżej żyli w większości w późniejszych latach. Gorzej, jeśli do faktu posiadania kochanek i dzieci dochodziły orgie – i to jeszcze organizowane przez papieża! “Bankiet Kasztanów” Aleksandra IV – potomka Borgiów – jest jedną z najbardziej skandalicznych tego typu imprez. Współczesność także nie stroni od seksualnych skandali. Jednym z głośniejszych była sprawa Skarbnika Watykanu, kardynała Geroge Pella, oskarżonego o pedofilię i posiadanie narkotyków.

 

– Jan Paweł I był papieżem, który postulował reformy w rzymskiej kurii, a także krytykował objęcie urzędu dyrektora Banku Watykańskiego przez kardynała. Niespodziewane jednak papież zmarł, jak podano – na atak serca. Wraz z jego śmiercią zniknęły m.in. notatki dotyczące planowanych przez niego zmian personalnych. Dziwnym jest fakt, że ciała nigdy nie oddano do autopsji; nie wiadomo także, kto je odnalazł. Śmierć Jana Pawła I jest po dziś dzień jedną z bardziej mrocznych, nierozwikłanych tajemnic Watykanu.

 

Red. JK (aip)

COMMENTS