“Tajemnice paszportów. Powstaje dokument o polskich dyplomatach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

“Tajemnice paszportów. Powstaje dokument o polskich dyplomatach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

“Tajemnice paszportów” to tytuł powstającego filmu dokumentalnego o polskich dyplomatach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Działająca w latach 1941 – 1943 tak zwana Grupa Berneńska wystawiała fałszywe paszporty latynoamerykańskie, które trafiały do gett w całej Europie. Na ich podstawie Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady.

Producent filmu Robert Kaczmarek powiedział w Sygnałach Dnia, że w filmie będzie przedstawiona m. in. uroczystość odsłonięcia w Lucernie pomnika Konstantego Rokickiego, w latach II wojny światowej konsula RP w Bernie, który masowo fałszował paszporty paragwajskie dla ratowania Żydów. Robert Kaczmarek przypomniał, że nieopłacany przez lata grób Konstantego Rokickiego został w końcu zlikwidowany.
“Dzięki IPN ten grób został zlokalizowany, odnowiony i przyjechało sporo osób z całego świata. Przyjechali ludzie, którzy tym paszportom zawdzięczają swoje życie” – wyjaśnił Robert Kaczmarek.
Uroczystość odsłonięcia odnowionego nagrobka polskiego dyplomaty odbyła się w październiku ubiegłego roku. Wzięła w niej udział para prezydencka.
Dzięki paragwajskim paszportom fałszowanym przez Konstantego Rokickiego, działającego w polsko-żydowskiej Grupie Berneńskiej, udało się uratować co najmniej 800 Żydów. W sumie polski dyplomata wystawił ponad tysiąc paszportów, ale na jednym dokumencie były średnio 2 osoby. Posiadacze paszportów w większości unikali wywózek do obozów zagłady. Działalności Grupy Berneńskiej był poświęcony film “Paszporty Paragwaju”, który miał premierę w styczniu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1, wczesn./Wj/ dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0