T-Mobile uruchomiło pierwszą w kraju sieć 5G

T-Mobile uruchomiło pierwszą w kraju sieć 5G

Operator, który jest nad Wisłą numerem jeden we wszystkich niezależnych badaniach, chce wprowadzić Polskę w nową erę przepływu danych.

5G to kolejna generacja internetu, całkowicie zmieniająca otaczający nas świat. Wirtualna rewolucja w Polsce już się rozpoczęła dzięki T-Mobile, uruchomił w Warszawie pierwszą sieć 5G. Składa się ona z pięciu stacji bazowych, nadających sygnał dostępny w centrum stolicy. Na każdej stacji uruchomiony został system 5G w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100MHz. Sygnał 5G jest emitowany przez anteny umożliwiające stosowanie kluczowej dla działania 5G techniki formowania wiązki i przemieszczania jej zgodnie ze zmianami położenia indywidualnego użytkownika, co gwarantuje najwyższą jakość połączenia.

– Nie boimy się mówić głośno o tym, że internet 5G to rewolucja, która zmieni nie tylko wirtualny świat, ale sprawi, że na inny poziom wejdzie także całe społeczeństwo. Sieć 5G to nie tylko większa szybkość połączenia internetowego, ale dużo więcej. To precyzja, efektywność i odkrywanie zupełnie nowych możliwości – przekonuje Andreas Maierhofer, szef T-Mobile Polska. Budując sieć 5G, tworzymy przede wszystkim infrastrukturę dla kolejnych generacji, bo one z tego potencjału będą korzystać bardzo intensywnie – dodaje Timotheus Hottges, dyrektor generalny Deutsche Telekom.

Inauguracja pierwszej polskiej sieci 5G miała miejsce w Warszawie w specjalnie wybudowanym na tę okazję 5G Lab, który stanął tuż przed Pałacem Kultury i Nauki. Wprowadzenie technologii 5G pociągnie za sobą ogromne zmiany, także te prawne. Potrzebne będzie stworzenie nowych instytuacji, ministerstw i zawodów. To dlatego, podczas ceremonii uruchomienia 5G w stolicy obecni byli także przedstawiciele polskiego rządu, który przekonuje, że ten projekt będzie dla niego w najbliższych latach jednym z priorytetów.

– Implementacja testowej sieci 5G to spektakularny moment, ponieważ chcemy, żeby Polska nie tylko była krajem, który jako jeden z pierwszych w Europie wprowadzi takie rozwiązanie, ale pragniemy też stać się nowoczesną gospodarką, która w maksymalny sposób wykorzysta paliwo, jakim są dane w dzisiejszym świecie. Właściwe wykorzystanie 5G jest kluczowe, żebyśmy mogli się liczyć w wyścigu najlepszych europejskich gospodarek – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Już teraz przygotowywane są regulacje, które mają przyśpieszyć instalację sieci 5G w Polsce. W 2020 roku 5G ma być dostępna w całej Warszawie, z kolei do 2025 roku sieć ma zagościć we wszystkich największych miastach w Polsce. Projekt nabiera tempa, ponieważ możliwości towarzyszące jego pojawieniu się, działają na wyobraźnię każdego. Dzięki 5G możliwe będzie bezpieczne prowadzenie samochodów czy autobusów komunikacji miejskiej bez kierowcy. Realne stanie się także przeprowadzanie operacji chirurgicznych na odległość czy pójście do lekarza po zwolenienie bez wychodzenia z domu.

5G nie tylko przyśpieszy szybkość łącza, ale przede wszystkim pozwoli na poruszanie się w wirtualnym świecie tzw. niskich opóźnień. Mają być one niezauważalne dla ludzi, dlatego nawet przebywając w Nowym Jorku, będziemy mogli nawlec nitkę na igłę w Sopocie. Podróżowanie nabierze zupełnie innego wymiaru, a pokonywanie odległości nie będzie już oznaczało kilkugodzinnej podróży samolotem, a jedynie podłączenia do 5G. Samo uruchomienie sieci 5G nie oznacza jednak pełnej zmiany. Żeby wykorzystać jej potencjał, potrzebne jest stworzenie odpowiednich narzędzi, dlatego prace nad 5G będą wdrażane dwutorowo.

Implementacja sieci w Polsce pociągnie za sobą wielkie inwestycje w nowe technologie, dzięki którym faktycznie odczujemy wpływ 5G na nasze życie. Wiele niedostępnych do tej pory rozwiązań znajdzie się z zasięgu ręki. – Nie chcemy, żebyście czekali na przyszłość, dlatego tworzymy ją dla was już dzisiaj – mówią szefowie T-Mobile Polska i po prezentacji 5G Lab, trudno się z nimi nie zgodzić.

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0