T. May: Chcemy dalszego opóźnienia brexitu

T. May: Chcemy dalszego opóźnienia brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zadeklarowała, że poprosi Unię Europejską o dalsze odłożenie brexitu. Zapowiedziała, że zaprosi do rozmów lidera opozycji Jeremy’ego Corbyna – tak, by wypracować dalszy plan pozwalający na przełamanie impasu politycznego w kraju. “Zawsze mówiłam jasno, że na dłuższą metę moglibyśmy uczynić z twardego brexitu sukces.

Ale wyjście na podstawie umowy to najlepsze rozwiązanie. Będziemy więc potrzebowali kolejnego przedłużenia działania artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego. ” mówiła premier. Wyjaśniła, że chodzi o przedłużenie tak krótkie, jak to możliwe i kończące się, gdy Izba Gmin uzgodni porozumienie. “Musimy powiedzieć jasno, czemu takie opóźnienie będzie służyć: upewnieniu się, że wyjdziemy z Unii na czas i w uporządkowany sposób” – dodała Theresa May. Jak podkreśliła, interes narodowy wymaga jedności w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Brexit już raz został przesunięty. Pierwotnie miał nastąpić 29 marca. Premier trzykrotnie próbowała przekonać posłów do wynegocjowanej przez siebie umowy – bezskutecznie. W obliczu braku porozumienia stała przed wyborem: albo opóźnienie brexitu, albo twardy brexitCOMMENTS

WORDPRESS: 0