HomeŚwiat

Szymański w Luksemburgu: W sprawie brexitu są powody od ostrożnego optymizmu

Szymański w Luksemburgu: W sprawie brexitu są powody od ostrożnego optymizmu

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że są powody do ostrożnego optymizmu jeśli chodzi o porozumienie w sprawie brexitu i przełamanie impasu w rozmowach na ten temat. O stanie negocjacji debatują w Luksemburgu ministrowie do spraw europejskich 27 krajów. “Należy docenić, że obie strony są gotowe do rzeczowych rozmów, ponieważ wbrew temu, co się działo kilka miesięcy temu, dzisiaj te rozmowy mają charakter niezwykle intensywny i rzeczowy” – ocenił Konrad Szymański.

Rokowania w ostatnim czasie przyspieszyły, bo Wielka Brytania złagodziła stanowisko i zaproponowała rozwiązania, które mają sprawić, że po brexicie nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Propozycja nie została upubliczniona, ale o jej szczegółach już w piątek informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zgodnie z tą propozycją, formalnie Irlandia Północna byłaby w tym samym reżimie celnym co Wielka Brytania, ale w praktyce nie byłaby w jurysdykcji celnej Zjednoczonego Królestwa, bo granica byłaby na morzu, a kontrole odbywałyby się w portach brytyjskich. Stawki celne były więc różne w zależności od miejsca przeznaczenia towarów.

Komisja Europejska boi się chaosu oraz kłopotów na jednolitym rynku, dlatego domaga się precyzyjnych zapisów w tej sprawie. “To są bardzo skomplikowane i nieznane do tej pory modele współpracy, ale wysiłek negocjacyjny jest widoczny po obu stronach i to nas cieszy” – powiedział wiceminister Szymański. Przyznał, że 27-mka obawia się ryzyka dla integralności jednolitego rynku. “Razem z 27-mką oczekujemy dalszych negocjacji – po to, by wszystkie ryzyka i ewentualne niedoskonałości tego rozwiązania, które jest całkowicie nowatorskie, wyjaśnić i je zabezpieczyć” – tłumaczył wiceminister Szymański. Podkreślił, że integralność jednolitego rynku jest również w interesie naszego kraju. “Polska jest częścią wspólnego rynku w związku z czym to jest nasz wspólny interes” – dodał Konrad Szymański.

Mimo przyspieszenia rozmów na linii Bruksela-Londyn wielu dyplomatów i urzędników wątpi, by porozumienie było blisko i udało się je osiągnąć w tym tygodniu – tak by europejscy przywódcy mogli zatwierdzić kompromis na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia usłyszała nieoficjalnie, że możliwe jest jeszcze zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu pod koniec miesiąca, który albo zatwierdzi porozumienie, albo uzna, że konieczne są dalsze negocjacje – a wtedy data brexitu znowu zostanie przesunięta.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/sjo

COMMENTS