"> Szymański: Trybunał Sprawiedliwości UE powstrzymał się od ingerencji w system sądownictwa - wiadomosci.com

Szymański: Trybunał Sprawiedliwości UE powstrzymał się od ingerencji w system sądownictwa

Szymański: Trybunał Sprawiedliwości UE powstrzymał się od ingerencji w system sądownictwa

Unijny Trybunał Sprawiedliwości, zgodnie z polskimi oczekiwaniami, powstrzymał się przed bezpośrednią ingerencją w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Tak minister do spraw europejskich Konrad Szymański skomentował dzisiejsze orzeczenie sędziów z Luksemburga dotyczące Izby Dyscyplinarnej. Unijny Trybunał, odpowiadając na pytania Sądu Najwyższego, uchylił się od definitywnej oceny Izby, pozostawiając Sądowi tę ocenę.

„To jest właściwa postawa” – powiedział minister Szymański. Wyraził jednak obawy związane z chaosem prawnym po orzeczeniu Trybunału. „On niejako umywa ręce z odpowiedzialności za spor, który toczy się w Polsce i przekazuje możliwość rozwiązania tego sporu wybranym sądom. To może skutkować olbrzymim bałaganem kompetencyjnym i dużą niestabilnością prawa” – argumentował minister do spraw europejskich. Zwrócił też uwagę na niejasne, subiektywne kryteria oceny niezawisłości Izby Dyscyplinarnej. „Takie subiektywne, socjologiczne, a nie prawnicze kryteria mogą powodować destabilizację systemu prawa i nie powinny się pojawiać w orzeczeniach. Mogą się pojawiać w debacie publicznej jako głos w dyskusji, ale na pewno nie w wyrokach, które powinny się opierać o argumentację natury prawniczej” – dodał Konrad Szymański. Podkreślił też, że wyrok nie wiąże się z koniecznością zmian w prawie.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że to Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej i zdecydować, czy może ona rozpoznawać spory, dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości. Stwierdził on, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która ją powołuje, jest upolityczniona.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0