8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Szydło i Ziobro zaprezentowali nową ustawę o komornikach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawili założenia zmian w prawie o komornikach. Do najważniejszych zmian należą zwiększenie nadzoru i kontroli ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie kontroli prezesów sądów rejonowych nad działaniami komorników.

 

 

– Obywatele nie mogą bać się państwa. Muszą czuć się bezpiecznie w swoim państwie. Muszą wiedzieć, że jeżeli nie łamią prawa, to państwo zawsze będzie stało po ich stronie. Komornicy powinni rozwiązywać problemy, a nie być tymi, którzy doprowadzają do nieszczęść ludzkich – mówiła premier Szydło.

Ponadto nowa ustawa zakłada rozszerzenie uprawnień policji, która będzie mogła przerwać czynności komornicze oraz wprowadzenie rejestracji nagrań z czynności dokonywanych przez komorników. Ograniczono także katalog spraw, w których działania podejmowali asesorzy komorniczy.

 

– Państwo zawsze musi stać po stronie obywateli. Ma w obowiązku zapewniać im bezpieczeństwo, chronić ich. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach państwo powinno wyciągać ku obywatelom rękę, a nie stawać przeciwko nim. To jest nasze zobowiązanie wyborcze. Jak najszybciej chcemy wprowadzić te przepisy w życie – mówiła premier Szydło.

Według ministra Ziobry nowe przepisy są odpowiedzią rządu na na ogromne społeczne oczekiwanie formułowane przez miliony Polaków. – Dowiadywaliśmy się za sprawą mediów o niesłusznych działaniach komorników. Pani premier Szydło zdecydowanie stawiała sprawę – mówił minister sprawiedliwości. Ziobro zaprezentował przygotowany projekt ustawy. – To nie jest wszystko. Za kilka tygodni wprowadzimy ustawę zmieniającą wysokość kosztów komorniczych – dodał minister.

Zbigniew Ziobro mówił, że zwiększą się uprawnienia kontrolne i nadzorcze ministra sprawiedliwości nad działaniami komorników. – Zwiększamy też uprawnienia ministra na etapie postępowania dyscyplinarnego. Zwiększamy w sposób zasadniczy realną władzę prezesów sądów rejonowych nad komornikami – powiedział Ziobro.

 

Według niego po zmianie przepisów prezes sądu będzie mógł odsunąć od czynności komornika, jeżeli stwierdzi rażące naruszenie prawa na okres 30 dni i będzie mógł wnioskować do ministra sprawiedliwości o odwołanie komornika. Minister zapowiedział też, że jeśli prezes sądu nie wywiąże się z obowiązku nadzoru nad komornikami, będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Następna ważna zmiana dotyczy sposobu rejestrowania czynności komorniczych. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie czynności komornicze będą nagrywane. Docelowo do 2020 roku komornicy mają posługiwać się wyłącznie aktami elektronicznymi, ponieważ obecne procedury związane z wymianą akt są bardzo czasochłonne.

 

Wśród proponowanych zmian jest, żeby w każdej czynności z udziałem komornika brała udział policja. Policja otrzyma możliwość przerwania działań komorniczych, jeśli te w sposób rażący naruszać będą prawo.

 

Piotr Mieszkowski AIP/Fot. P. Tracz / KPRM

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520