HomePOLSKA

Szydło o zmianach w prawie oświatowym: Czekaliśmy na decyzję związków zawodowych

Szydło o zmianach w prawie oświatowym: Czekaliśmy na decyzję związków zawodowych

Wicepremier Beata Szydło mówiła w TVP1, że przyjęta wczoraj nowelizacja prawa oświatowego była przygotowywana wcześniej, a rząd czekał na decyzję związków zawodowych. Beata Szydło podkreślała, że najważniejszą sprawą dla rządu jest teraz umożliwienie młodzieży zdawania matur i to, by przebiegły one bez zakłóceń.

“Zmiany dotyczące prawa oświatowego były przygotowane również w ministerstwie edukacji narodowej, na ten temat rozmawiałam z minister Zalewską jeszcze przed świętami. Bardzo dobrze, że pan premier ogłosił ten plan. Nie ma w ten chwili dla rządu ważniejszej sprawy” – podkreśliła Beata Szydło.

Beata Szydło zapewniła, że matury odbędą się. Wyraziła również nadzieję, że strajk nauczycieli szybko zakończy się, a do piątkowych rozmów przy okrągłym stole zasiądą związki zawodowe nauczycieli, rodzice i organizacje społeczne. Wicepremier powiedziała, że ma nadzieję, iż prezes ZNP Sławomir Broniarz znajdzie rozwiązanie na szybkie zakończenie protestu, co nie pozwoli na permanentny kryzys polskiej oświaty.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy oświatowej, w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do egzaminu dojrzałości, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorom szkół. W przypadku, gdy ani rady pedagogiczne ani dyrektorzy szkół tego nie uczynią, stosowne decyzje podejmie organ prowadzący, czyli w przypadku szkół publicznych – samorząd terytorialny.

Projekt ma umożliwić dopuszczenie uczniów ostatnich klas szkół średnich do matury pomimo trwającego strajku nauczycieli.

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że do zaproponowania takiego rozwiązania skłoniły rząd “sprzeczne, niejasne komunikaty spływające od organizatorów protestu”, które – jak dodał – “tworzą sytuację niepewności dla uczniów, rodziców i nauczycieli”. Jak powiedział Mateusz Morawiecki, państwo musi zagwarantować, że każdy maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie. “Tego wymaga powaga i odpowiedzialność państwa polskiego” – dodał. Zaapelował też do wszystkich nauczycieli o to, by egzaminy maturalne przebiegły bez zakłóceń

Projektem ma zająć się dziś Sejm, a potem w nocy- Senat. Jutro nowelizacja miałaby być podpisana przez prezydenta i opublikowana, tak, by zdążyć przed maturami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)TVP1/mk/dydCOMMENTS