9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Szwecja wzmacnia wojskowy system obronny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na szwedzką Gotlandię wracają wyrzutnie pocisków manewrujących. Przeciwokrętowe pociski krótkiego zasięgu RBS-15 zostały wycofane z wyspy w latach 90., kiedy zlikwidowano tam stanowiska obrony artyleryjskiej.

Jak tłumaczy minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, chodzi o przywrócenie systemu obronnego, zdolnego do odparcia ewentualnego ataku z morza. Minister zapewnia, że nie ma to związku z konkretnym zagrożeniem, a z chęcią zapewnienia bezpieczeństwa krajowi w atmosferze politycznej niepewności.
We wrześniu szwedzki rząd ogłosił, że od stycznia 2018 roku chciałby przywrócić pobór do wojska. Obecnie ta propozycja jest na etapie konsultacji urzędowych i społecznych. Szwecja zawiesiła pobór do armii w 2010 roku. W ostatnich latach jego obowiązywania dotyczył około 5 tysięcy osób rocznie, w tym kilkuset kobiet. Służba wojskowa trwała około 11 miesięcy. Tymczasem w okresie Zimnej Wojny do wojska szło w Szwecji około 85 procent męskiej populacji danego rocznika.
Szwedzkie siły zbrojne to obecnie około 20 tysięcy żołnierzy i podobna liczba osób w jednostkach rezerwowych. Liczba mieszkańców Szwecji to ponad 9,5 miliona.

(IAR)/sverigesradio.se, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520