"> Sztuczna inteligencja zablokuje kradzieże z kont dokonywane przez cyberprzestępców? – wiadomosci.com

Sztuczna inteligencja zablokuje kradzieże z kont dokonywane przez cyberprzestępców?

Sztuczna inteligencja zablokuje kradzieże z kont dokonywane przez cyberprzestępców?

 

Skuteczne zapobieganie nieuprawnionemu przejmowaniu kont to dziś jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzyć się muszą instytucje finansowe na całym świecie. Stale rosnąca liczba ataków phishingowych na klientów banków i coraz częstsze wycieki danych wrażliwych z baz różnego rodzaju organizacji powodują, że zapotrzebowanie na niezawodne, a zarazem przyjazne doświadczeniu użytkownika systemy zabezpieczeń rośnie w zawrotnym tempie. Oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do walki z cyberprzestępcami wkrótce dostarczy polska firma Nethone.

Celem projektu Nethone ATO jest stworzenie autonomicznego, opartego na sztucznej inteligencji rozwiązania do skutecznego zapobiegania przejęciom kont bankowych online (ang. Account Takeover – ATO). Elympics natomiast zaowocuje stworzeniem nowatorskiej platformy do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania dopingowi w mobilnym e-sporcie. Projekt realizowany jest przez konsorcjum firm Nethone i DaftMobile. Firma Nethone – dostawca opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań antyfraudowych oraz z obszaru Business Intelligence otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dofinansowane w wysokości ponad 16 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na realizację zaawansowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w dziedzinach biometrii behawioralnej i sztucznej inteligencji.

W ich wyniku powstaną dwa produkty: autonomiczny system do ochrony instytucji finansowych przed przejęciami kont (Nethone ATO) oraz pierwsza na świecie platforma do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania oszustwom w mobilnym e-sporcie (Elympics). Całkowita łączna wartość projektów wynosi 21,58 mln zł. Panel jurorski NCBR zdecydował o tak wysokim wsparciu projektów Nethone ATO i Elympics ponieważ mają one na celu rozwiązanie realnych, palących problemów świata nowoczesnych technologii, a beneficjenci subsydiów posiadają umiejętności, wiedzę ekspercką oraz zdolności operacyjne niezbędne do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

– Banki i inne instytucje finansowe od dłuższego czasu próbują uporać się z coraz częstszymi atakami ATO, jakich doświadczają ich klienci. Wdrażają w tym celu różnego rodzaju rozwiązania techniczne i proceduralne, jak choćby wieloskładnikowe uwierzytelnianie, systemy monitorowania fraudów, czy dobowe limity transakcyjne. Niestety, stosowane obecnie środki nie zachowują równowagi między bezpieczeństwem i wygodą użytkowników końcowych – mówi Hubert Rachwalski, CEO Nethone. – Celem Nethone ATO jest wykorzystanie naszej wiedzy, doświadczenia i technologii, by stworzyć rozwiązanie, które z najwyższą dokładnością i skutecznością zweryfikuje tożsamość posiadacza konta, bez choćby najmniejszego uszczerbku w doświadczeniu użytkownika.

Tym projektem wynosimy biometrię behawioralną na zupełnie nowy poziom. System będzie analizował zarówno to, w jaki sposób użytkownik porusza się w serwisie, jak i sposób korzystania z urządzenia, za pomocą którego odwiedza bank – wyjaśnia Hubert Rachwalski. I dodaje: – Mam na myśli m.in. indywidualny rytm pisania na klawiaturze, sposób poruszania myszką, czy – w przypadku urządzeń mobilnych – obsługi ekranu dotykowego. Dzięki NCBR osiągniemy zamierzony cel znacznie szybciej niż początkowo zakładaliśmy.

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0