Sztuczna inteligencja pomaga ściągać podatki. Ministerstwo Finansów podsumowuje działanie rozwiązań uszczelniających system podatkowy

Sztuczna inteligencja pomaga ściągać podatki. Ministerstwo Finansów podsumowuje działanie rozwiązań uszczelniających system podatkowy

Sztuczna inteligencja pomaga ściągać podatki. Ministerstwo Finansów podsumowuje działanie rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Dzięki ich działaniu i kontrolom w pierwszej połowie 2018 roku do budżetu trafiło dodatkowo ponad pół miliarda złotych.

Wicedyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Finansów Zbigniew Wiliński mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowe technologie pozwalają lepiej typować potencjalnych oszustów. Jednolity Plik Kontrolny pozwala sprawdzić, czy faktury prezentowane przez obie strony transakcji są jednakowe. System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej pozwala między innymi sprawdzić, czy transakcje finansowe dokonywane przez firmy za pośrednictwem banków mają pokrycie w fakturach. Z kolei tak zwany pakiet transportowy pozwala sprawdzić, czy, jak i gdzie towar jest faktycznie przewożony.

Wiceminister finansów Marian Banaś w rozmowie z IAR podkreśla, że informatyczne instrumenty to nie tylko lepsza ściągalność podatku, ale także rzadsze kontrole. Podkreśla on, że dzięki instrumentom informatycznym udało się zmniejszyć tak zwaną lukę VAT czyli różnicę między planowanymi a faktycznymi wpływami z VAT z 26 do 14 procent. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zwraca też uwagę, że instrumenty informatyczne sprzyjają uczciwej konkurencji i zmniejszeniu liczby kontroli. Wskazania algorytmów weryfikują pracownicy fiskusa.

Dane MF pokazują, że w czerwcu Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT nie złożyło 2,9 procent podatników. W pierwszym półroczu system wskazał ponad 150 tysięcy faktur, które trzeba było wyjaśnić. Z kolei algorytmy Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej wskazały około 26 tysięcy ryzykownych podmiotów.

Od początku roku z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli ewidencji sprzedaży i zakupów firm, muszą korzystać także najmniejsi płatnicy VAT. Także na początku roku zaczął działać System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, który sprawdza przelewy między firmami.

IAR / Karol Tokarczyk/as

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0