HomePOLSKA

Szpitale otrzymają 700 milionów więcej na leczenie. Czy to uratuje ich budżety…?

Szpitale otrzymają 700 milionów więcej na leczenie. Czy to uratuje ich budżety…?

Szpitale otrzymają o ponad 717 milionów złotych więcej na leczenie. Wyższe ryczałty to efekt zwiększonej wyceny świadczeń w zakresie chirurgii i interny oraz zmian w katalogu wycen zabiegów chirurgii dziecięcej.

Finansowanie szpitali wzrośnie blisko o 3,8 procent w porównaniu do ubiegłego roku – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Przekazaliśmy środki na świadczenia najbardziej podstawowe, które są najczęściej realizowane, czyli świadczenia w zakresie chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej. Dyrektorzy będą mogli przeznaczyć te środki na wzrost kosztów, w tym wzrost wynagrodzeń personelu wynikający z minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia oraz w związku z tym, że część personelu nie miało do tej pory dedykowanych środków na podwyżki pracowników medycznych – wyjaśnił wiceminister.
Wiceprezes NFZ do spraw operacyjnych Adam Niedzielski powiedział, że największe kwoty trafią do szpitali I stopnia, czyli szpitali powiatowych, które w największym stopniu oczekiwały wzmocnienia finansowego.
Zdecydowana większość szpitali, czyli 540 otrzyma ryczałt na poziomie wyższym, niż pierwotnie ustalony na 2019 rok. Kolejne 46 szpitali otrzyma ryczałt na poziomie pomiędzy 100 a 90 procent.
Dyrektorzy szpitali i pracownicy medyczni na specjalnej konferencji przed ministerstwem zdrowia mówili dziś, że wzrost ryczałtów jest zbyt niski i nie odpowiada aktualnym potrzebom. Ich zdaniem ryczałty powinny wzrosnąć o 15 procent. Minister zdrowia obiecał kilku grupom pracowników medycznych podwyżki od marca tego roku, ale nie ma ich z czego sfinansować.

IAR Joanna Stankiewicz/kj

COMMENTS