Szlak na Giewont ponownie otwarty

Szlak na Giewont ponownie otwarty

Od dziś znów można wchodzić na kopułę szczytową Giewontu. Szlak został zamknięty dla turystów 22 sierpnia, po tragicznej w skutkach burzy, która przeszła wówczas nad Tatrami. W wyniku uderzenia piorunów zginęły wtedy cztery osoby, ponad 150 zostało rannych. Dwoje najciężej poszkodowanych dzieci przebywa jeszcze w szpitalach.

Szlak na Giewont został wyremontowany, założono nowe łańcuchy. Pioruny zniszczyły nie tylko zabezpieczenia, ale i pokruszyły skały, na których były umieszczone. TOPR planował naprawy na tym szlaku od dłuższego czasu. Jest to jedna z najpopularniejszych wśród turystów tras.

W czwartek ma zostać ponownie udostępniony po remoncie szlak przez Nosal. Natomiast szlak na Halę Gąsienicową przez Boczań zostanie otwarty dopiero w następny weekend 5-6 października.
Od wczoraj nie kursuje kolej linowa na Kasprowy Wierch, która przechodzi przegląd techniczny. Przestój potrwa do 22 listopada.

Korzystając z tego Tatrzański Park Narodowy chce wyremontować popularny wśród turystów szlak z Suchej Przełęczy pod Kasprowym na Liliowe. Naprawiany ma być też szlak z Gęsiej Szyi na Waksmundzką Polanę. Na razie nie podano dat zamknięć szlaków.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność podczas wycieczek w wyższe partie gór. Na szlakach powyżej 1900 metrów nad poziomem morza, głównie od strony północnej oraz w miejscach zacienionych, są oblodzenia i zalega śnieg. Na dole szlaki są mokre i śliskie, a w lasach- błotniste.

Nad Morskim Okiem jest teraz 17 stopni, w Dolinie Pięciu Stawów- 14 stopni, na Kasprowym Wierchu- 10 stopni, w Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej- 18 stopni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/tpn.pl,topr.pl., portaltatrzański.pl/IAR wczesn/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0