HomeŚwiat

Szkocki parlament przeciw Brexitowi

Szkocki parlament przeciw Brexitowi

Szkocki parlament głosuje przeciw Brexitowi. Posłowie regionalnego zgromadzenia podjęli uchwałę, w której opowiadają się przeciwko uruchomieniu przez brytyjską premier Theresę May artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego.

W uchwale stwierdza się też, że rząd w Londynie niewystarczająco zaangażował regionalne rządy w proces przygotowywania się do opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 90 posłów, przeciw było 34, nikt nie wstrzymał się od głosu.
To jednak tylko gest symboliczny. W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy orzekł, że Theresa May potrzebuje wprawdzie zgody na Brexit ze strony parlamentu centralnego, ale nie ze strony parlamentów regionalnych w Belfaście, Cardiff i Edynburgu.
Na 59 przedstawicieli Szkocji w parlamencie w Londynie tylko jeden głosował w zeszłym tygodniu za Brexitem. Jutro w Izbie Gmin drugie i ostatnie głosowanie w tej sprawie. Projekt ustawy pozwalającej Theresie May na formalne rozpoczęcie Brexitu wróci na salę plenarną z komisji.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS