HomePILNE

Szkocki parlament opowiedział się za referendum w sprawie niepodległości

Szkocki parlament opowiedział się za referendum w sprawie niepodległości

Szkocki parlament regionalny opowiedział się za przeprowadzeniem referendum w sprawie niepodległości. Powinno się ono odbyć między jesienią roku 2018, a wiosną 2019.

Szkocki parlament zagłosował za zażądaniem od rządu w Londynie, aby rozpisał referendum. Oficjalny list w tej sprawie ma być przekazany pod koniec tygodnia. Uchwała została przyjęta głosami Szkockiej Partii Narodowej i Zielonych. Przeciw była koalicja Partii Konserwatywnej, Liberalnych Demokratów i Partii Pracy. Za głosowało 69 szkockich posłów, przeciw – 59.
Pierwsza minister Szkocji, przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon przekonywała podczas debaty, że Brexit zmienia sytuację Szkocji na tyle znacząco, że jej mieszkańcy muszą otrzymać szansę zadecydowania o swojej przyszłości. W referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niemal dwie trzecie Szkotów zagłosowało przeciwko Brexitowi.
Partie opozycyjne atakowały pierwszą minister Szkocji, oskarżając o zaniedbywanie codziennego zarządzania Szkocją w imię dążenia do niepodległości. Ich przedstawiciele przypominali, że w ostatnim referendum, które odbyło się jesienią 2014 roku, Szkoci większością 55 procent opowiedzieli się przeciwko odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa.
Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May przekonuje, że w okresie negocjacji brexitowych kraj powinien wykazać jedność, a wszyscy jego politycy winni starać się uzyskać dla Zjednoczonego Królestwa jak najlepszy układ. Nicola Sturgeon deklaruje jednak, że w okresie poprzedzającym formalne uruchomienie Brexitu głos Edynburga nie został wysłuchany.
Większość ekspertów jest zgodna, że na dłuższą metę ze względów politycznych Londyn nie będzie w stanie blokować referendum, ale premier May zadeklarowała, że nie zgadza się, aby głosowanie odbyło się w preferowanym przez Edynburg terminie, a więc między wiosną przyszłego a jesienią 2019 roku.
Artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego ma zostać uruchomiony we środę. Zapoczątkuje to formalnie procedurę Brexitu.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Twitter.com

COMMENTS