HomeŚwiat

Szkoci o niepodległości – sondaże

Szkoci o niepodległości – sondaże

Szkoci zagłosowaliby dziś przeciwko oderwaniu swojego kraju od Zjednoczonego Królestwa – takie wyniki przynosi dzisiejszy sondaż dla “The Times”. Ale inne, pogłębione, badania sugerują, że niepodległość jest dla mieszkańców kraju opcją coraz bardziej kuszącą.

W tym tygodniu pierwsza minister Szkocji zadeklarowała, że będzie dążyć do drugiego referendum niepodległościowego. Badania publikowane dziś przez “TheTimes” pokazują, że 57 procent pytanych odrzuciłoby dziś niepodległość. “Rząd w Londynie może nieco odetchnąć, Brexit nie zmienił sytuacji w sondażach” – komentuje wyniki “The Times”. Ale ostrzega, że w kampanii, tak jak poprzednio, margines może się znacząco zmniejszyć. Szczególnie, że na pierwszej stronie “The Scotsman” znajdziemy inne badania sprawdzające długoterminowe nastroje społeczne. Tu pytano nie o konkretną decyzję referendalną, ale o to, jaka ogólna idea przemawia do badanych najbardziej. Mając do wyboru niepodległość, autonomię i brak regionalnej administracji, większość pytanych opowiada się za tym pierwszym wariantem. Chce go 46 procent pytanych, a więc dwa razy więcej niż przed pierwszym referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Autorzy badań pokazują, że kampania z 2014 roku trwale zmieniła nastroje społeczne, umacniając sympatię dla idei oderwania się Edynburga od Zjednoczonego Królestwa.
Parlament regionalny ma w przyszłym tygodniu zwrócić się do rządu o organizację drugiego referendum. Większość komentatorów spodziewa się, że ze względów politycznych Londynowi trudno będzie je zablokować.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS