HomeŚwiatPILNE

Szefowa KE: Polska tematem posiedzenia unijnych komisarzy. “Podwójne standardy UE w sprawie praworządności”

Szefowa KE: Polska tematem posiedzenia unijnych komisarzy. “Podwójne standardy UE w sprawie praworządności”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że kwestia praworządności w Polsce będzie tematem popołudniowego posiedzenia unijnych komisarzy w Strasburgu.

Ursula von der Leyen powiedziała, że dyskusja będzie dotyczyć także systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów i ewentualnego wniosku Komisji do unijnego Trybunału o zamrożenie przepisów i tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

*

 

Europoseł PiS Adam Bielan powiedział, że przykład Francji pokazuje podwójne standardy UE w sprawie praworządności. Jak podkreślił w TVPinfo europoseł – Jeśli chodzi o sytuację we Francji, dokładnie w tym samym czasie mieliśmy demonstracje sędziów w Polsce i w Paryżu właśnie.

W Polsce te kilkaset czy kilka tysięcy osób bez przeszkód manifestowało swoje poglądy, we Francji wysłano na tych ludzi policję, która ich brutalnie pobiła – zaznaczył Adam Bielan i dodał, że “to o Polsce ma się jednak odbywać debata w Parlamencie Europejskim, a o sytuacji we Francji nie”.

W poniedziałek Parlament Europejski odrzucił wniosek o dopisanie do porządku obrad dyskusji na temat stanu praworządności we Francji. Debaty oraz rezolucji w tej sprawie chcieli konserwatyści, w tym polscy europosłowie ze Zjednoczonej Prawicy. Ich zdaniem we Francji ograniczono obywatelom prawo do manifestacji, co – jak zaznaczyli – jest naruszeniem podstawowych wartości unijnych.

 


IAR/TVPinfo/PR24/sp/kj

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zrCOMMENTS