HomePILNE

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości. Zaproponował też “zawieszenie efektów deklaracji niepodległości”, aby prowadzić rozmowy, także z udziałem zagranicznych mediatorów.

W przemowieniu wygłoszonym przed parlamentem szef rządu oświadczył, że najważniejsze jest zmniejszenie napięcia wokół Katalonii. Przypomniał, że 1 października przeprowadzono referendum niepodległościowe, choć hiszpański rząd chciał je uniemożliwić. Szef katalońskiego rządu potępił użycie siły przeciwko Katalończykom. Oświadczył, że większość głosujących opowiedziała się za niepodległością.
Carles Puigdemont podkreślił, że większość katalońskiego parlamentu popiera “nowy status” tego regionu. Jednak hiszpański rząd nie uznał stanowiska Katalończyków i ich parlamentu. Prowadzi agresywne działania i odmawia negocjacji. “Nie jesteśmy kryminalistami, nie jesteśmy szaleńcami” – oświadczył Carles Puigdemont podkreślając, że Katalończycy nie chcą konfliktu, ale zrozumienia ze strony Hiszpanii.

IAR/TV BBC/Siekaj/wkrz

COMMENTS