11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Szef NATO w USA apeluje o przezwyciężenie obecnych podziałów i ostrzega przed zagrożeniem ze strony Rosji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wystąpił przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Szef Sojuszu dziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie Paktu Północnoatlantyckiego i apelował o przezwyciężenie obecnych podziałów. Przestrzegał też przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Sekretarz generalny powiedział, że od 70 lat NATO jest filarem bezpieczeństwa transatlantyckiego. „NATO jest nie tylko najtrwalszym sojuszem w historii, ale również najbardziej skutecznym sojuszem w historii” – przekonywał. Jens Stoltenberg przyznał, że nie byłoby pokojowej i prosperującej Europy bez NATO i Stanów Zjednoczonych, które są filarem sojuszu. „NATO jest korzystne dla Europy, ale jest również korzystne dla Stanów Zjednoczonych” – podkreślił, tłumacząc, że siła poszczególnych krajów nie wynika jedynie z rozmiaru ich gospodarek lub armii, ale również z liczby przyjaciół, których dzięki NATO Ameryka ma bardzo wielu.
Jens Stoltenberg powiedział, że NATO nie chce izolować Rosji. Skrytykował jednak agresywne działania Moskwy, w tym rozmieszczanie nowych rakiet w Europie. Apelował o przezwyciężenie podziałów transatlantyckich i skoncentrowanie się na podstawowej misji NATO, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim członkom. „Jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, gdy jesteśmy razem. Dobrze mieć przyjaciół” – zakończył przemówienie.
Wystąpienie w Kongresie Jensa Stoltenberga poprzedza szczyt ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO, który odbywa się w Waszyngtonie z okazji 70-lecia Paktu Północnoatlantyckiego.

 

***

 

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził przekonanie, że dzięki NATO możliwy jest rozwój demokracji i wolności w Europie środkowo-wschodniej. Szef polskiej dyplomacji wystąpił podczas konferencji waszyngtońskiego ośrodka Center for European Policy Analisys zorganizowanej z okazji 70-lecia Sojuszu.

Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie, że NATO nie zostało rozwiązane po zakończeniu „zimnej wojny”. Minister wskazał na narastające zagrożenie ze strony Rosji. „NATO jest bardzo ważną organizacją gwarantującą bezpieczeństwo. Obecność wojsk Sojuszu na terenie Europy środkowo-wschodniej jest kluczowa” – mówił minister. Szef polskiej dyplomacji dodał, że NATO udowodniło, iż jest bardzo potrzebną i skuteczną organizacją. Wyraził zadowolenie, że Polska i inne kraje regionu mogły przystąpić do NATO. „Dla mnie jest to realizacja naszego marzenia o solidarności i możliwości dołączenia do świata zachodniego: wolnego i demokratycznego” – podkreślił. Minister Czaputowicz podkreślił wagę sojuszu transatlantyckiego i zapowiedział, że Polska będzie go bronić.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/dw

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520