11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Szef NATO w Polsce: “Chcę podziękować Polsce zwłaszcza za wydatki na obronność”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska wywiązuje się z zobowiązań w NATO – tak mówił w czasie spotkania z szefem Sojuszu polski prezydent. Andrzej Duda spotkał się wieczorem w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Okazją do rozmów jest przypadająca w przyszłym tygodniu 20. rocznica przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu.
Prezydent Andrzej Duda podkreślał po spotkaniu, że Polska wypełnia wszystkie zobowiązania, wynikające z członkostwa w NATO. Jak mówił, Polska płaci odpowiednie kwoty na obronność i modernizuje armię, a żołnierze są obecni w misjach NATO na świecie. “Polska zwiększa swoją obecność w Afganistanie z 350 do 400 żołnierzy, realizujemy misję Air Policing nad krajami bałtyckimi, przypomnę, że nasi żołnierze są w ramach Enhanced Forward Presence obecni na Łotwie, są w ramach Tailored Forward Presence obecni w Rumunii i to jest właśnie realizacja naszych także zobowiązań sojuszniczych” – mówił Andrzej Duda.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chwalił Polskę za wkład, jaki wniosła w NATO. Chodzi zarówno o udział w misjach zagranicznych jak i o kwestie finansowania. “Chcę podziękować Polsce zwłaszcza za wydatki na obronność. Dajecie dobry przykład i przeznaczacie 2 procent PKB na obronność. To ważne, choćby dlatego, że widać, że polskie PKB rośnie, a to oznacza, że każdego roku przeznaczacie na obronność coraz więcej pieniędzy” – mówił w Warszawie Jens Stoltenberg.
Sprawa wydatków na obronność jest obecnie źródłem sporów między sojusznikami w NATO. Jeszcze w 2014 roku kraje członkowskie zdecydowały, że każdy będzie przeznaczać minimum 2 procent swojego PKB na obronność, ale obecnie spośród 29 członków NATO, kryterium to spełnia zaledwie siedem państw. Naciski na zwiększenie wydatków na zbrojenia to konsekwencja zmieniającej się sytuacji na świecie, w tym zwiększenia zagrożenia ze strony Rosji.
Politycy rozmawiali także o sytuacji wokół traktatu INF, sytuacji na Morzu Czarnym, Morzu Bałtyckim i w Syrii. Sekretarz generalny NATO ma jeszcze dzisiaj spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim, a jutro będzie brał udział w spotkaniu europejskiej chadecji w Warszawie.
Z kolei główne uroczystości z okazji 20-lecia Polski, Czech i Węgier w NATO planowane są na wtorek w Pradze. Polskę będą tam reprezentować prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/#Karol Darmoros/Rita/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520