HomeŚwiat

Szef NATO potwierdza budowę magazynu w Polsce dla armii USA za 260 mln dolarów

Szef NATO potwierdza budowę magazynu w Polsce dla armii USA za 260 mln dolarów

Sekretarz generalny NATO potwierdził, że Sojusz przeznaczy 260 milionów dolarów na budowę magazynu dla wojsk USA w Polsce. Chodzi o bazę dla amerykańskiej armii w Powidzu, w której mają być przechowywane pojazdy opancerzone, amunicja i broń dla amerykańskiej brygady.

Jens Stoltenberg poinformował, że inwestycja, która uzyskała finansowanie kwatery głównej, jest kluczowa ze względu na bliskość dużego lotniska. “Ta inwestycja w infrastrukturę w centralnej Polsce jest częścią większych wysiłków wzmacniających mobilność wojskową. Poprzez wstępne rozlokowanie sprzętu zwiększymy gotowość do działania naszych wojsk, bo chodzi także o zdolność szybkiego transportu ludzi, a nie tylko ciężkiego sprzętu. To jest znacząca inwestycja, która pokazuje jak NATO współpracuje z USA. Amerykańskie wojska są tam w ramach umowy dwustronnej, ale są wspierane NATO-wskimi inwestycjami. To dobre dla NATO i dobre dla nas wszystkich” – powiedział szef Sojuszu.

Wstępne rozlokowanie sprzętu wojskowego to, jak przypominają eksperci, praktyka, która była wykorzystywana w czasie zimnej wojny. W razie konfliktu pozwoli ona Stanom Zjednoczonym szybko wesprzeć wojska sojusznicze tysiącami żołnierzy. Wall Street Journal informował przed kilkoma dniami, że taka praktyka nie jest tak dużym obciążeniem dla budżetu jak stałe bazy. Budowa magazynu ma się rozpocząć latem i potrwać dwa lata.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/wk

COMMENTS