1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Szef MSZ: Nic nie stoi na przeszkodzie, by w sposób cywilizowany wprowadzić postanowienie TSUE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef MSZ Jacek Czaputowicz uważa, że nie ma przeszkód, by – jak się wyraził – w sposób cywilizowany wprowadzić postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Rząd podkreśla jednak, że decyzji unijnego trybunału o przywróceniu wysłanych na emeryturę sędziów i wstrzymaniu nowych nominacji nie powinno stosować się bezpośrednio.

Jak mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych, konieczne są zmiany w ustawie. Szef dyplomacji przypomniał, że do 19 listopada Polska odpowie Komisji Europejskiej jak zamierza wdrożyć postanowienie.

„Wydaje mi się, że trzeba podnosić kwestię dotyczącą tego tymczasowego orzeczenia, że ono przede wszystkim jakby wchodzi w rolę tego ostatecznego orzeczenia. Nakazuje przywrócenie sędziów, natomiast naszym zdaniem trzeba poczekać, to powinno być przedmiotem tego orzeczenia ostatecznego” – powiedział szef MSZ.

W ocenie Jacka Czaputowicza, tymczasowe postanowienie TSUE może rodzić problemy związane ze stabilnością prawa. Jak wyjaśniał, dotyczy to składów orzekających z udziałem przywróconych do pracy sędziów. „Ktoś mógłby podnieść argument, że skład orzekający z ich udziałem, jeżeli byliby sędziami na podstawie orzeczenia tymczasowego, może być podważony” – tłumaczył minister. Jak dodał, rząd będzie rozmawiał i zastanawiał się jak najlepiej zrealizować postanowienie TSUE. „Nic nie stoi moim zdaniem na przeszkodzie, by w sposób cywilizowany i zgodny z prawem wprowadzić do postanowienie” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Reforma sądownictwa była wczoraj jednym z tematów spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli, ale dyskusja trwała 15 minut i ograniczyła się do wystąpień wiceszefa KE Fransa Timmermansa i polskiego ambasadora przy UE Andrzeja Sadosia. Komisja uważa, że to postanowienie powinno być natychmiast wdrożone. Przedstawiciele polskiego rządu mówią, że potrzebny jest proces legislacyjny i nowelizacja ustawy.

Wstępna decyzja unijnego Trybunału o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym zapadła 19 października. Do najbliższego poniedziałku Polska ma czas na poinformowanie co zrobiła bądź zamierza w tej sprawie zrobić. Urzędnicy w Komisji Europejskiej mówią, że jeśli w tej odpowiedzi nie będzie konkretów, wtedy Bruksela zawnioskuje do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę. A już za kilka dni – w piątek – w Luksemburgu odbędzie się wysłuchanie w sprawie środków tymczasowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520