HomePOLSKA

Szef MON: W Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Szef MON: W Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że w Polsce powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
“Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych USA. Sekretarz [obrony Stanów Zjednoczonych] Mark Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce” – napisał minister na Twitterze.
Amerykański sekretarz obrony poinformował, że Stany Zjednoczone wycofają z Niemiec 12 tysięcy żołnierzy. 6400 z nich wróci do kraju, a 5600 zostanie przeniesionych do innych krajów Europejskich. Jako nowe lokalizacje Esper wymienił Włochy i Belgię. Powiedział też o planach zwiększenia rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce.
Szef Pentagonu poinformował, że jednym celów przegrupowania wojsk amerykańskich w Europie jest wzmocnienie południowo-wschodniej flanki NATO. Dlatego część myśliwców bojowych F-16 zostanie przeniesiona z Niemiec do Włoch. W Wielkiej Brytanii pozostaną wojska lotnicze w sile 2500 żołnierzy, którzy – według wcześniejszych planów – mieli stacjonować w Niemczech. “Poza tymi krokami i porozumieniem w sprawie sił rotacyjnych ogłoszonym przez prezydentów Trumpa i Dudę w 2019 roku, planujemy również rotację w Polsce głównych elementów nowo utworzonego V Korpusu, gdy tylko Warszawa podpisze porozumienie o stacjonowaniu wojsk amerykańskich i umowę o współudziale w kosztach, jak pierwotnie obiecano” – mówił sekretarz obrony USA. Szef Pentagonu powiedział, że jednym z celów przegrupowania wojsk amerykańskich w Europie jest zwiększenie potencjału odstraszania Rosji. Esper dodał, że pierwsze ruchy wojsk rozpoczną się za kilka tygodni, a realizacja całego planu zajmie lata.

IAR/wcześn./Twitter/w hm

COMMENTS