HomePOLSKA

Szef KRS: Wypowiedzi sędziego Żurka mogą mieć wpływ na skuteczność jego kandydatury na sędziego Sądu Najwyższego

Szef KRS: Wypowiedzi sędziego Żurka mogą mieć wpływ na skuteczność jego kandydatury na sędziego Sądu Najwyższego

Szef Krajowej Rady Sądownictwa mówi, że wypowiedzi sędziego Waldemara Żurka mogą mieć wpływ na skuteczność jego kandydatury na sędziego Sądu Najwyższego. Jak podaje “Rzeczpospolita”, były rzecznik KRS jest wśród kandydatów do Izby Cywilnej. Przewodniczący Rady Leszek Mazur powiedział w Polskim Radiu 24, że osoby startujące na te stanowiska powinny spełniać wysokie standardy. Tymczasem – według niego – szereg wypowiedzi Waldemara Żurka “nie był kompatybilny” z tym, czego Rada oczekuje od sędziego, który powinien być apolityczny i wyważony. Leszek Mazur przywołał w tym kontekście wypowiedź byłego rzecznika KRS dla portalu wiadomo.co o tym, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN “będą mieli ręce po łokcie umoczone we krwi, bo będą działali na podstawie politycznych dyspozycji”.

Do tej pory do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły 24 kandydatury na sędziów do izb Sądu Najwyższego. Zgłoszenia są wciąż przyjmowane i sędziowie mają jeszcze miesiąc na decyzję. W sumie do obsadzenia w izbach Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN jest 11 miejsc.

Pod koniec sierpnia Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. Na początku września przewodniczący Rady Leszek Mazur podpisał uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, dwudziestu na stanowiska w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, siedmiu do Izby Cywilnej i jednego – do Izby Karnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Polskie Radio 24/to/dabr

COMMENTS