Szef KE uhonorował Karola Marksa. „Patrzący w przyszłość filozof z twórczymi aspiracjami”

Szef KE uhonorował Karola Marksa. „Patrzący w przyszłość filozof z twórczymi aspiracjami”

Jean-Claude Juncker określił Karola Marksa jako „patrzącego w przyszłość filozofa z twórczymi aspiracjami”. Przewodniczący Komisji Europejskiej przemawiał w Trewirze w zachodnich Niemczech podczas obchodów 200. rocznicy urodzin autora „Manifestu komunistycznego”.

Juncker podkreślił, że nazwisko Marksa jest dziś symbolem – jak powiedział – “rzeczy, za które nie odpowiada i którym nie zawinił”. Zdaniem szefa Komisji, wiele sformułowań Marksa zostało przeinaczonych. Zaznaczył jednocześnie, że rozumie zastrzeżenia wobec Marksa.
Wiele zastrzeżeń wzbudził sam udział szefa Komisji Europejskiej w uroczystości w Trewirze. Został on skrytykowany przez część europosłów, także chadeków, których reprezentuje, oraz młodych konserwatystów. Zarzucili oni Junckerowi m.in. lekceważenie ofiar komunizmu.
Uroczystość w katedrze w Trewirze zainaugurowała obchody 200. rocznicy urodzin Karola Marksa, który 5 maja 1818 roku przyszedł na świat w tym mieście i mieszkał w nim przez pierwsze 17 lat życia. W trakcie obchodów zostanie otwartych kilka wystaw poświęconych Marksowi i odsłonięty jego pomnik – dar władz Chin dla Trewiru.

IAR/ Maciej Wiśniewski, Berlin/em/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0