HomeŚwiat

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson chce połączyć Wielką Brytanię i Francję mostem

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson chce połączyć Wielką Brytanię i Francję mostem

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson chce zbudować most łączący Wielką Brytanię z Francją. Ambitne przedsięwzięcie spodobało się już także francuskiemu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi – informuje wydawany na Wyspach dziennik „Daily Telegraph”.

 

Pomysł wybudowania mostu padł w czwartek podczas spotkania Emmanuela Macrona i premier Wielkiej Brytanii Theresy May w ramach brytyjsko-francuskiego szczytu bilateralnego w Sandhurst w Wielkiej Brytanii.  Jak podaje „Daily Telegraph”, początkowo szef MSZ w Londynie Boris Johnson wysunął pomysł wybudowania pod istniejącym już pod kanałem La Manche Eurotunelem drugiego tunelu. Johnson chce bowiem ściślej połączyć oba kraje w obliczu planowanego Brexitu. Jego zdaniem Eurotunel nie będzie również wystarczający w obliczu przewidywanej na kolejne dekady zwiększonej turystycznej i handlowej współpracy między Wielką Brytanią a Francją.

 

– Jesteśmy dwiema z największych światowych gospodarek, a łączy nas tylko jedna linia kolejowa – miał powiedzieć na czwartkowym spotkaniu Johnson. – Zgadzam się, zróbmy to – odpowiedział cytowany przez „Daily Telegraph” Macron. Pomysł wydrążenia drugiego tunelu zastąpiony został jednak przez propozycję wzniesienia nad kanałem La Manche 35 kilometrowego mostu, który połączy oba kraje. Jak stwierdził brytyjski minister, „technologia cały czas idzie naprzód, a na świecie powstają znacznie dłuższe mosty, m.in. w Japonii”.

 

Johnson, który znany jest z ambitnych infrastrukturalnych przedsięwzięć, z których wiele nie doszło do skutku (za jego kadencji jako ministra Londynu powstała jednak kosztująca 60 mln funtów kolejka linowa nad Tamizą Emirates Air Line), zamieścił w czwartek na Twitterze swoje zdjęcie z Emmanuelem Macronem, na którym obaj politycy uśmiechają się i unoszą w górę kciuki. Szef brytyjskiego MSZ napisał również: „Najbardziej cieszę się z faktu, że powstanie panel ekspertów, który przyjrzy się dużym wspólnym projektom. Nasz ekonomiczny sukces zależy od dobrej infrastruktury i dobrych relacji. Czy Eurotunel powinien być zaledwie pierwszym krokiem?”.

 

Z kolei prezydent Francji powiedział, że oba kraje „mają wspólne przeznaczenie”, a na wspólną historią i geografię nie powinien wpłynąć Brexit (wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej planowo ma mieć miejsce w marcu 2019 r.). – Nadszedł czas, abyśmy utkali razem nową tkaninę – dodał Macron, nawiązując do francuskiej zabytkowej Tkaniny z Bayeux, która przedstawia również rozdziały z historii Anglii. Londyn ani Paryż nie odnieśli się jednak na razie oficjalnie do planów dotyczących mostu nad kanałem La Manche.

Zdj. ilustracyjne

Aleksandra Gersz AIPCOMMENTS