HomePILNE

Szczyt zgonów przewidywany na Wielkanoc. Do 30 kwietnia przedłużony czas restrykcji

Szczyt zgonów przewidywany na Wielkanoc. Do 30 kwietnia przedłużony czas restrykcji

Prezydent Donald Trump przedłużył do końca kwietnia federalne wytyczne zalecające obywatelom pozostawanie w domu mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Decyzja została podjęta ze względu na wyjątkowo szybkie rozprzestrzenianie się choroby w Stanach Zjednoczonych, w których stwierdzono już ponad 135 tys. przypadków. Pierwotnie miały one obowiązywać do poniedziałku. Wśród nich jest m.in. apel o unikanie podróży i składania wizyt, które nie są konieczne. Starszym osobom zaleca się pozostanie w domu, a firmom pracę zdalną.

Donald Trump ocenił, że prawdopodobnie do Wielkanocy rosnąć będzie w USA liczba dziennych zgonów chorych z koronawirusem. Od 12 kwietnia tempo to powinno spadać – dodał prezydent.

Nawet 2,2 mln Amerykanów zginęłoby gdybyśmy nie podjęli działań – powiedział Donald Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. “Jeśli uda się ograniczyć zgony do 100-200 tys., to będzie to oznaczało bardzo dobrą robotę” – mówił prezydent.

O takich szacunkach łącznej liczby zmarłych informował w niedzielę w stacji CNN dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci.

WHO obawia się, że Stany Zjednoczone mogą stać się kolejnym epicentrum pandemii.

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi poprzez kropelki generowane w powietrzu, kiedy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi. Dlatego w celu własnej ochrony należy:

  • zachować dystans przynajmniej jednego metra od drugiej osoby
  • dezynfekować często powierzchnie, których dotykamy (np. klamki., biurka)
  • dokładnie szorować dłonie

Red.

COMMENTS