Szczyt w Brukseli przedłużył do niedzieli czas na negocjacje z Grecją

Szczyt w Brukseli przedłużył do niedzieli czas na negocjacje z Grecją

Premier Włoch Matteo Renzi powiedział dziennikarzom w Brukseli, że grecki rząd musi przedstawić nowe propozycje warunków umowy do niedzieli. Po tym czasie nie są możliwe dalsze negocjacje – podaje BBC. Następny szczyt liderów strefy euro planowany jest w niedzielę. 
W Brukseli od godziny 18 trwało posiedzenie ministrów finansów krajów strefy euro ws. Grecji. Głównym warunkiem wznowienia negocjacji z Grecją było przedstawienie przez gabinet premiera Alexisa Tsiprasa nowych propozycji umowy. Poprzednie oferty Unii Europejskiej zostały bowiem odrzucone w referendum w Grecji, które odbyło się w niedzielę. Przedstawiciele Eurogrupy powiedzieli mediom, że greccy liderzy wciąż nie przedstawili propozycji nowych reform, od których uzależniona jest dalsza pomoc dla zadłużonego kraju.
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej powiedział po zakończeniu szczytu, że władze państw strefy euro są gotowe uczynić co będzie konieczne, by zapewnić finansową stabilność całej eurostrefy.
– Jest to być może najbardziej krytyczny moment w historii Unii Europejskiej i strefy euro – dodał Tusk. Przyznał, że możliwy jest czarny scenariusz, w którym Grecja opuści strefę euro.
– Wezwałem wszystkich przywódców do próby znalezienia konsensusu; wszystkie strony negocjacji ponoszą odpowiedzialność za obecne status quo – powiedział Donald Tusk. – Ostateczny termin na znalezienie kompromisu mija w tym tygodniu. Albo w tym tygodniu osiągniemy porozumienie w Eurogrupie, albo w niedzielę po południu zwołam Radę Europejską – dodał przewodniczący.
Tusk dodał, że rząd grecki dostał warunek, by do czwartku przedstawił swoje propozycje ugody w sprawie spłaty zadłużenia. Początkowo oczekiwano, że Grecy przedstawią je we wtorek, jednak na spotkanie w Brukseli przywódcy tego kraju przybyli bez propozycji. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział natomiast, że strona europejska ma przygotowane propozycje dopracowane w każdym szczególe.

 

WR /COMMENTS

WORDPRESS: 0