HomeŚwiat

Szczyt V4 w Bratysławie. Merkel o wspólnych celach

Szczyt V4 w Bratysławie. Merkel o wspólnych celach

Mateusz Morawiecki powiedział, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym, a to pokazuje siłę tych państw. Premier wziął udział w szczycie V4 w Bratysławie, w którym uczestniczyła również kanclerz Niemiec Angela Merkel. 
Mateusz Morawiecki wspomniał, że rozmawiano też o relacjach transatlantyckich i Partnerstwie Wschodnim. “Rozmawialiśmy o zagrożeniach na wschodniej flance Unii Europejskiej, o agresji Rosji na Ukrainę, o tym w jaki sposób niwelować tam napięcia” – zaznaczył. Premier dodał, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone są filarami demokracji. Zaznaczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wykazują dużą solidarność. “Są motorem napędowym czterech swobód, w tym swobody świadczenia usług, czyli podnoszenia konkurencyjności oraz ambitnego budżetu w wieloletnich ramach finansowych” – powiedział.
Angela Merkel mówiła o tym, że kraje V4 oraz Niemcy mają wspólne zdanie w kwestii dbania o bezpieczeństwo. “Dzielimy wspólne stanowisko, że musimy bronić naszego bezpieczeństwa i że nie osiągniemy tego sami. Jesteśmy mocno zakotwiczeni w NATO, być może nie najlepiej poradziliśmy sobie z kryzysem migracyjnym, ale dziś przyjęty projekt pokazuje, że w tej sferze też chcemy współpracować”. Kanclerz Niemiec skomentowała tak projekt pomocy Maroku, który kraje Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy chcą wspólnie zrealizować. Ogłosił to podczas konferencji prasowej premier Słowacji Peter Pellegrini.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/Bratysława/mcm/sk

COMMENTS