HomeŚwiatPILNE

Szczyt UE ponownie odłożony, trwają konsultacje w różnych formatach. “Nie da się zrobić więcej za mniej pieniędzy, a tak postulują niektórzy”

Szczyt UE ponownie odłożony, trwają konsultacje w różnych formatach. “Nie da się zrobić więcej za mniej pieniędzy, a tak postulują niektórzy”

Wznowienie unijnego szczytu budżetowego w Brukseli, planowane na 12.00, zostało ponownie odłożone. Trwają konsultacje europejskich liderów w różnych formatach.

W sprawie budżetu konsultują się przywódcy z tak zwanej grupy Przyjaciół Spójności, w tym premier Mateusz Morawiecki. Szef Rady Europejskiej z kolei spotkał się z przywódcami tak zwanej oszczędnej czwórki – Austrii, Danii, Holandii i Szwecji. Charles Michel próbuje doprowadzić do kompromisu w sprawie wydatków Unii na lata 2021-2027. Jednak z powodu dużych rozbieżności będzie to bardzo trudne.

 

*

Ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, gdzie dziś unijni przywódcy podejmą kolejną próbę uzgodnienia wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027.

Wczorajsze i nocne negocjacje zakończyły się bez porozumienia. “Nie da się zrobić więcej za mniej pieniędzy, a tak postulują niektórzy” – powiedział premier. Szef rządu podkreślał, że Europa Środkowo-Wschodnia oczekuje hojnego wsparcia z unijnego budżetu, by nadrobić różnice w rozwoju w porównaniu z Europą Zachodnią.

 

IAR/B.Płomecka&K.Surówka/Bruksela/mcm/Siekaj

COMMENTS