HomePILNE

Szczyt UE o przyszłym budżecie Wspólnoty po 2020 roku. Dyplomaci spodziewają gorącej dyskusji

Szczyt UE o przyszłym budżecie Wspólnoty po 2020 roku. Dyplomaci spodziewają gorącej dyskusji

Przyszły, unijny budżet po 2020 roku to główny temat drugiego dnia szczytu z udziałem europejskich przywódców w Brukseli. Dyplomaci spodziewają gorącej dyskusji, ponieważ najnowsza propozycja Finlandii, kierującej pracami Unii, została skrytykowana przez kraje członkowskie, ale rozstrzygających decyzji nie będzie. Władze w Helsinkach zaproponowały cięcia w wydatkach Unii jeszcze większe niż Komisja Europejska w maju ubiegłego roku.

Propozycję Finlandii skrytykowali we wtorek unijni ministrowie do spraw europejskich, teraz czas na ocenę przywódców. Premier Mateusz Morawiecki mówił wczoraj, że Polska odrzuca najnowsze propozycje Helsinek “To nie jest żadne pole do kompromisu. Wszystkie polityki traktatowe, czyli polityka rolna, która ma dążyć do wyrównania poziomu dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności, muszą być zabezpieczone” – zaznaczył premier. “Propozycja Finlandii jest propozycją oszczędną” – skomentował z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk. “Mogę Państwa wstępnie uspokoić. Ta propozycja jest punktem wyjścia do dyskusji i bardzo wiele państw, a także instytucji, zgłasza zasadnicze zastrzeżenia. Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu” – powiedział przewodniczący Rady.

Unijni przywódcy mają dziś zobowiązać Finlandię do przedstawienia przed grudniem projektu unijnego budżetu z konkretnymi liczbami i podziałem pieniędzy. Wątpliwe jest jednak to, że przed końcem roku dojdzie do porozumienia w tej sprawie.

IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/mtCOMMENTS