25 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Szczyt NATO – ograniczenia lotów od 7 do 10 lipca

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ograniczenia w ruchu lotnicznym dla wielu rodzajów działalności lotnicznej, a nawet zakaz lotów w promieniu 100 kilometrów od Stadionu Narodowego będą obowiązywały od 7 do 10 lipca. Celem jest bezpieczeństwo Szczytu NATO w Warszawie i mieszkańców stolicy – zapewniali na konferencji prasowej w Komendzie Głownej Policji przedstawiciele wojska, policji i konrolerzy ruchu lotniczego.

 
„W rejonie o promieniu 100 kilometrów od Stadionu Narodowego nie akceptujemy żadnego ruchu lotniczego, żadnych statków powietrznych – lotni, paralolotni, dronów czy szybowców. Żaden samolot, żaden statek powietrzny nie ma prawa znaleźć się w tej strefie. Jeżeli tak się stanie, będą wyciągane konsekwencje z całą surowością” – podkreślał Marcin Wilkowski z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Pułkownik Robert Stachurski – szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyznał, że zgodnie z przepisami ustawy antyterrorystycznej istnieje możliwość zestrzeliwania dronów, które znajdą się w strefie zakazanej. „Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, policji, ABW czy nawet specjalistyczne, uzbrojone formacje ochronne mają prawo strzelać do dronów, jeżeli są w strefach, które ochraniają. Oby do takich sytuacji nie doszło” – mówił pułkownik Robert Stachurski.
W czasie Szczytu NATO będą obowiązywały dwie strefy ograniczeń lotów – o promieniu 100 km oraz 3 km. Do lotów w obszarze 100 kilometrów niezbędna będzie specjalna zgoda wojska. Strefa 3 km od Stadionu Narodowego będzie dostępna tylko dla lotnictwa specjalnego np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego i wojskowego, policyjnego, straży pożarnej.
Kontrolerzy ruchu lotniczego zapewniali, że nie jest planowane odwoływanie lotów rejsowych, jednak pasażerowie na lotnisku im. Chopina powinni liczyć się z się opóźnieniami. Tłumaczyli, że przylot blisko stu delegacji do Warszawy w jednym czasie, spowoduje pewne ograniczenia w ruchu lotnicznym i możliwe opóźnienia do około 20 minut. Janusz Janiszewski – senior kontoler z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zwracał uwagę, że trzeba brać także pod uwagę ewentualne utrudnienia związane z warunkami pogodowymi.

Przypomniał, że przechodzące przez nasz kraj w ostatnich tygodniach fronty burzowe powodowały poważne utrudnienia w ruchu lotniczym, w tym opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów. „Na bieżąco oczywiście reagujemy i na bieżąco wdrażamy określone procedury, a system pogodowy i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej współpracuje z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej” – powiedział Janusz Janiszewski.
W czasie Szczytu NATO będą także dodatkowe patrole policji na lotnisku i wokół niego. Stolicę przed ewentualnymi incydentami chronić będą dodatkowe wojskowe śmigłowce i samoloty wojskowe. Szczyt NATO odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę na Stadionie Narodowym. Spodziewanych jest na nim 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO. Do Warszawy przyleci między innymi prezydent USA Barack Obama.

TS/IAR/Dorota Piotrowska/moc

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520