12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Szczyt UE w Brukseli. Tematem min. Brexit

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

O 15 .00 rozpocznie się w Brukseli dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Unijni liderzy będą rozmawiać na temat kryzysu migracyjnego, spraw międzynarodowych oraz Brexitu. Spotkanie odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, wczoraj ponownie ewakuowano.

 

Z programów szczytu i projektu wniosków nie wynika, by był on problematyczny i kontrowersyjny, choć oczywiście podczas kolacji europejscy liderzy mogą poruszyć dowolny temat. Zanim jednak do niej zasiądą podczas sesji roboczej mają rozmawiać między innymi o kryzysie migracyjnym, ale już nie o przymusowym podziale uchodźców, przeciwko któremu protestują kraje naszego regionu. „Nie widzę przyszłość dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy” – mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Unijni przywódcy mają skoncentrować się na wymiarze zewnętrznym migracji. Polska uważa, że porozumienie z Turcją w tej sprawie jest dobrym przykładem dla współpracy Unii z innymi krajami – czyli pieniądze i bliższe relacje w zamian za zamknięcie granicy plus skuteczna ochrona granic zewnętrznych po stronie Unii. „Jeśli to będzie prowadziło do właściwego kompromisu w ogóle w obszarze polityki migracyjnej, mielibyśmy na pewno jedno napięcie polityczne w Unii mniej. Co jest oczywiście polską intencją. Polska oferta jest taka, by skoncentrować się na tym co łączy i co działa” – mówił przed szczytem wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Unijni przywódcy mają także rozmawiać na temat gospodarki cyfrowej, o zacieśnianiu współpracy wojskowej, o handlu międzynarodowym i oraz o sytuacji w Iranie i Korei Północnej.

Niektórzy spodziewają się, że dziś, podczas kolacji, premier Wielkiej Brytanii przedstawi ofertę finansową w związku z Brexitem. Londyn do tej pory nie zgadzał się na żądania Brukseli, by wpłacać składki do unijnego budżetu mimo Brexitu. „Nie mam żadnych złudzeń. Następny krok, taki poważny należy do Brytyjczyków. Jeżeli ktokolwiek w Londynie miał iluzję, że Brexit to będzie cudowna bajka i wielki sukces Wielkiej Brytanii to mylił się od samego początku. To będzie bolesny i kosztowny proces” – komentował wczoraj szef Rady Europejskiej. Z powodu brak postępów w sprawie rozliczeń finansowych unijni przywódcy, wbrew oczekiwaniom brytyjskich władz, nie dadzą dziś zielonego światła dla rozpoczęcia negocjacji o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią. Polska uważa natomiast, że mimo to Wspólnota powinna się zgodzić na okres przejściowy – od momentu Brexitu do czasu wejścia w życie nowej umowy. Wielka Brytania miałaby, jak obecnie, dostęp do unijnego rynku i unii celnej. Ale to również oznaczałoby wpłaty do europejskiego budżetu.

„Równowaga praw i obowiązków będzie zawsze wymierzana przez państwa członkowskie z Polską na czele” – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. O okresie przejściowym mówiła premier Theresa May podczas wystąpienia we Florencji. Sugerowała, że mógłby on trwać dwa lata.
O Brexicie unijni przywódcy będą rozmawiać także jutro, ale już bez brytyjskiej premier. Szczyt 27-mki zacznie się po krótkiej sesji roboczej poświęconej planom prac na najbliższych kilkanaście miesięcy. „Program Przywódców” przygotował szef Rady Donald Tusk.

IAR/B.Płomecka/S.Białek/Bruksela/sk

Fot. www.premier.gov.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520