3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Szczyt Bałkański: Do Poznania przyjadą Angela Merkel, Theresa May i Andrzej Duda

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W środę w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Do stolicy Wielkopolski ma przyjechać 13 szefów rządów z całej Europy. Wśród nich pojawią się miedzy innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, czy premier Francji Édouard Philippe.

Wydarzenie, które potrwa od środy do piątku jest organizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim – inicjatywy, która została zapoczątkowana przez Niemcy i łączy partnerów z Bałkanów Zachodnich oraz poszczególnych państw Unii Europejskiej. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele rządów kilkunastu państw, takich jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia oraz niektóre kraje członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy.

 

Wiadomo już, że do Poznania przyjedzie kilkunastu szefów rządów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, premier Francji Édouard Philippe, czy tymczasowa kanclerz Austrii Brigitte Bierlein. Jak się dowiedzieliśmy na Szczyt wystosowano 17 zaproszeń do szefów rządów. Oprócz najwyższych przedstawicieli państw UE i do niej aspirujących, w stolicy Wielkopolski pojawi się Johannes Hahn (komisarz ds. Europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych) i Federica Mogherini (wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa). Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

Jakie znacznie ma Szczyt Bałkanów Zachodnich dla Europy? Jak tłumaczy wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk proces berliński to inicjatywa służąca wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską i wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. – Na pewno nikomu nie uda się otworzyć negocjacji akcesyjnych, bo nie temu służy wydarzenie, natomiast mogą zapaść decyzje o politycznych impulsach związanych z integracją tych państw i samego kształtu procesu berlińskiego – mówi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest Szczyt Liderów zaplanowany na piątek, jednak do tego czasu na terenie MTP odbędzie się kilka innych, istotnych spotkań. W środę z kolei odbędzie się Forum Think Tanków, którego celem jest omówienie osiągnięć oraz wyzwań związanych z polityką rozszerzania. Kolejnego dnia, w czwartek, będą miały miejsce Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, Forum Biznesu i spotkanie ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego z udziałem KE i organizacji regionalnych.

 

– Łącznie pojawi się ponad tysiąc gości z zagranicy. To dla nas ogromne wyzwanie, dlatego w przygotowanie szczytu zaangażowanych było około 7 tysięcy osób – informuje Sz. Szynkowski vel Sęk. Szczyt Bałkanów Zachodnich jest największym wydarzeniem politycznym od 2008 r., kiedy w stolicy Wielkopolski gościła Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP 14. Według wiceministra spraw zagranicznych dzięki szczytowi bałkańskiemu Poznań już wiele zyskał, także finansowo. – Jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale do tej pory wydaliśmy na jego organizację kilka milionów złotych. Do tej kwoty należy doliczyć pieniądze, które trafią do MTP – tłumaczy Sz. Szynkowski vel Sęk.

 

Dodaje też, że miasto zyska świetną promocję, bowiem przez kilka dni znajdzie się na ustach najważniejszych europejskich polityków. – Niektórzy z nich nie mieli pojęcia, gdzie znajduje się Poznań. Teraz będziemy mieli okazję im go przedstawić jako ważny punkt na trasie między Berlinem i Warszawą – miasto targowe, czy centrum akademickie – kontynuuje. W utrwaleniu tej wiedzy mają pomóc specjalne publikacje przygotowane w języku angielskim dla gości szczytu, w których znajdują się informacje o związkach Poznania z Bałkanami, czy historii stolicy Wielkopolski. Pamiątki dla najważniejszych gości szczytu przygotowało też miasto – otrzymają oni poznańską wersję popularnej gry „Monopoly”. Andrzej Byrt, były prezes MTP i były ambasador Polski w Niemczech i Francji podkreśla, że organizacja szczytu w Poznaniu nie jest przypadkowa. – Na terenie Targów zwołano już w 2016 roku Zgromadzenie Narodowe, więc kolejne wydarzenie jest dowodem na uznanie profesjonalizmu, a także gościnności władz Poznania – uważa A. Byrt.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520