HomePOLSKA

Szczerski: W Waszyngtonie prezydent będzie rzecznikiem więzi atlantyckiej

Szczerski: W Waszyngtonie prezydent będzie rzecznikiem więzi atlantyckiej

Prezydent Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg podkreślają znaczenie amerykańskiej obecności dla bezpieczeństwa w Europie. Podczas rozmowy telefonicznej obaj politycy rozmawiali o relacjach transatlantyckich w kontekście środowej wizyty polskiego prezydenta w Białym Domu.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział Polskiemu Radiu, że z rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu płynie wspólne przekonanie o istocie trwałości relacji Europy z USA. Do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie dochodzi krótko po ogłoszeniu przez USA planów wycofania ponad dziewięciu tysięcy żołnierzy z Niemiec. “Ważna dla bezpieczeństwa europejskiego, ale także globalnego, jest amerykańska obecność w Europie. Rzeczywiście istotnym jest to, żeby wszystkie decyzje, które są podejmowane czy zapowiadane – także w kontekście przebazowania wojsk amerykańskich – nie wywoływały wrażenia zmniejszenia zainteresowania Ameryki bezpieczeństwem europejskim oraz nie zmniejszyły zaangażowania USA w bezpieczeństwo Starego Kontynentu” – relacjonował konkluzje rozmowy Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył także, że po rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu można powiedzieć, iż prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie będzie rzecznikiem więzi atlantyckiej. “Prezydent będzie przedstawiał punkt widzenia, który Polska uznaje za właściwy i który jest zbieżny z interesem sojuszniczym, transatlantyckim” – wyjaśniał prezydencki minister. Jak dodał, chodzi tu również o sposób wykonania decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu części amerykańskiego kontyngentu z Niemiec. “To jest rzeczywiście ważny moment dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. To jest na tak wczesnym etapie realizacji tej decyzji, że jesteśmy w stanie także wpływać na jej treść, przebieg realizacji tej decyzji, a tym samym zmodyfikować być może pierwotne plany” – podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że taki cel można osiągnąć poprzez właściwą argumentację, którą w Białym Domu będzie przedstawiał Andrzej Duda. “Jakakolwiek zmiana ilości wojsk w Niemczech nie powinna dać sygnału na zewnątrz, że Ameryka zmniejsza swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie. Wręcz odwrotnie, że zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Europy, w tym także wschodniej flanki, pozostaje aktualne, a nawet zwiększa się. To jest coś, co byłoby dobrym uzyskiem z tej rozmowy w Waszyngtonie” – mówił Krzysztof Szczerski. Polscy politycy już wcześniej sugerowali, że część sił amerykańskich wycofywanych z Niemiec mogłaby trafić do Polski. Rok temu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy nad Wisłą o tysiąc osób.

Minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że każda decyzja dotycząca wojsk amerykańskich i polskich jest jednocześnie decyzją NATO. “To wszystko musi być zakotwiczone w sojuszniczej wizji” – mówił szef gabinetu prezydenta.
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg podkreślili również znaczenie wypełniania obowiązków sojuszniczych przez wszystkie państwa NATO. Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że chodzi również o kwestie finansowania wspólnego bezpieczeństwa poprzez wydatki na własną obronność. “To warunek, który tak jasno stawia prezydent Trump, jest on podzielany przez Polskę i w większości przez kraje członkowskie” – mówił szef gabinetu prezydenta, dodając, że to wezwanie jest również aktualne w dobie pandemii i kryzysu gospodarczego.

Krzysztof Szczerski poinformował ponadto, że polski prezydent i sekretarz generalny Sojuszu odnotowali z zadowoleniem przyłączenie Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu. “W obliczu nowych wyzwań, stare nie zniknęły” – podkreślił prezydencki minister.

Przywódcy rozmawiali również o przygotowaniu NATO na spodziewaną drugą falę pandemii koronawirusa.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w hm

COMMENTS