Szczepionka przeciwko wirusowi zika gotowa do testów na ludziach

Szczepionka przeciwko wirusowi zika gotowa do testów na ludziach

Szczepionka na wirus zika może już w tym roku zostać poddana testom na ludziach – powiedział dyrektor amerykańskiego instytutu prowadzącego badania nad antidotum na wirus, który powoduje uszkodzenia układu nerwowego i małogłowie u dzieci. W USA zarażonych wirusem zika jest już 100 osób, a w krajach Ameryki Południowej panuje epidemia.

Dr Anthony Fauci, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych, jest dobrej myśli; jego zdaniem próby szczepionki mogą rozpocząć się już na przełomie lata i jesieni – podaje BBC. – Szczepionka będzie gotowa do testów na ludziach, nie do dystrybucji. Musimy sprawdzić ją pod kątem bezpieczeństwa oraz zweryfikować, czy będzie miała działanie ochronne – mówił naukowiec.

Jednak tzw. faza pierwsza testów, którym musi zostać poddana szczepionka, będzie dopiero początkiem długiego procesu. Z kolei w przypadku, kiedy skala epidemii wirusa zika zacznie się zmniejszać, niemożliwe będzie przeprowadzanie szeroko zakrojonych badań, które pozwoliłyby stwierdzić, czy szczepionka będzie efektywna w społeczeństwach wysokiego ryzyka. Wszystko na razie jest więc wielką niewiadomą.

Szczepionka, nad którą pracuje zespół naukowców z Krajowego Instytutu ds. Alergii i Corób Zakaźnych (opracował on m.in. szczepionkę na wirusa ebola) wykorzystuje materiał genetyczny wirusa zika, aby wywołać w organizmie odpowiedź immunologiczną. Oznacza to, że układ odpornościowy zaszczepionej osoby od razu zacznie walkę z wirusem. Szczepionki mają być głównie badane pod kątem ich działania na kobiety w ciąży, gdyż wirus zika powoduje małogłowie u płodów.

Dr Fauci zaznaczył, że prace nad niektórymi szczepionkami mogą trwać nawet dekady, ale wyjątkiem są te oparte na DNA. – Mogą być gotowe szybko. Robiliśmy już to w przypadku szczepionek na wirusa ebola, Zachodniego Nilu, HIV i ptasią grypę – tłumaczył Fauci. Wirusy Zachodniego Nilu i zika to flawiwirusy i oba rozprowadzane są przez komara egipskiego, co oznacza, że te prace mogą być jeszcze szybsze.

Krajowy Instytut ds. Alergii i Chorób Zakaźnych jest oddziałem Krajowego Instytutu Zdrowia (NIH) w mieście Bethesda w Maryland. To nie jedyny zespół lekarzy, który pracuje nad szczepionką nad wirusem zika, ale prace te są już najbardziej zaawansowane. Nad szczepionką pracują też eksperci w indyjskiej firmie Bharat Biotech w Hajdarabadzie.COMMENTS

WORDPRESS: 0