HomeŚwiat

Szczepienie może być wymagane do lotu samolotem. Pierwsza linia lotnicza zdecydowała się na taki krok

Szczepienie może być wymagane do lotu samolotem. Pierwsza linia lotnicza zdecydowała się na taki krok

Certyfikat szczepienia dla międzynarodowych podróżnych może być niezbędny do lotów samolotem i ma zacząć działać w 2021 roku. Coraz więcej przewoźników rozważa jego wprowadzenie. Pierwszą linią, która się na to zdecydowała, jest australijski Qantas.

 

Alan Joyce, dyrektor Qantas, powiedział w wywiadzie dla CNN, że taki wymóg może być konieczny, gdy szczepionki na koronawirusa będą powszechnie dostępne.

– Z pewnością w przypadku zagranicznych podróżnych i osób wyjeżdżających z kraju, uważamy, że będzie to konieczność – podkreślił.

Szczepienie na koronawirusa a podróże samolotem

Inne linie lotnicze mogą wkrótce pójść w ślady australijskiej linii Qantas.

Air Asia rozważa wymóg szczepienia na COVID-19 przy lotach międzynarodowych. “Ostatecznie to rządy zdecydują, kiedy i w jaki sposób przywrócić lotniczy ruch międzynarodowy.” – czytamy z kolei w oświadczeniu Air New Zealand.

Szczepionki na COVID-19

Pomysł szczepień przy lotach międzynarodowych pojawił się po tym, gdy trzech producentów ujawniło wyniki dotyczące skuteczności wyprodukowanych przez siebie szczepionek.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) pracuje nad cyfrowym paszportem covidowym. Ma to być aplikacja, za pośrednictwem której podróżni będą mogli przedstawić zaświadczenie o byciu zdrowym oraz o zaszczepieniu na COVID-19.

Obecnie szczepionki zamierzają wprowadzić na rynek brytyjska firma AstraZeneca i amerykański Pfizer oraz Moderna.

Red. Tomasz Wróblewski PolskaPress AIP

COMMENTS