9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Szczegóły przyjęcia imigrantów do Polski. MSW uspokaja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Polska przyjmie 2 tys. uchodźców. Proces ten będzie rozłożony na dwa lata i obejmie relokację oraz przesiedlenia. Przybysze będą głównie obywatelami Syrii i Erytrei. Grupy, w których przybysze będą pojawiać się w naszym kraju, będą liczyły od 100 do 200 osób. W ramach przesiedleń przyjętych będzie 900, a w ramach relokacji 1 tys. 100 uchodźców.

Zanim przybysze zameldują się na terytorium Polski, do obozów znajdujących się w Libanie uda się polska misja, która będzie odpowiadała za organizację przesiedleń. Oficerowie łącznikowi zaś zorganizują pomoc tym uchodźcom przebywającym już na terenie Włoch i Grecji, którzy objęci programem relokacji, finalnie trafią do Polski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uspokaja, że nie grozi nam jednorazowy zalew obcokrajowców. Nie sprowadzimy do Polski jednocześnie 2 tys. uchodźców. Osoby te będą przyjmowane sukcesywnie i etapami – do Polski trafią nie wcześniej niż w 2016 roku. Aby zapewnić wszystkim odpowiednie warunki i tym samym ułatwić proces adaptacji do nowych warunków i asymilacji z polskim społeczeństwem, grupy uchodźców mają liczyć nie więcej niż 100-200 osób. W większości przypadków będziemy mieli do czynienia z obywatelami Syrii i Erytrei. Ludzie legitymujący się paszportami tych krajów otrzymują w Europie ponad 75% pozytywnych decyzji uchodźczych.

MSW zapewnia, że wszelkie kwestie proceduralne będą weryfikowane jeszcze przed przyjazdem uchodźców do Polski, w obozach, w których aktualnie przebywają i tam gdzie za pośrednictwem urzędników z Urzędu do Spraw Cudzoziemców wystąpią o ochronę międzynarodową w naszym kraju.

Po uzyskaniu statusu uchodźcy, cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek o trwający rok, indywidualny program integracyjny, realizowany pod nadzorem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wszyscy wnioskujący o ochronę na terenie Polski, przejdą wieloetapową procedurę sprawdzającą. O ich przyjęciu do Polski ma decydować głównie priorytetowe względy bezpieczeństwa. Jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie mają skutkować nie wpuszczeniem na teren Polski. Sprawdzaniem przybyszów zajmie się szereg instytucji i służb. MSW nie precyzuje jednak (poza Strażą Graniczną), o jakie służby i instytucje na terenie państwa przyjmującego chodzi. Wskazuje za to jedno ciało międzynarodowe – Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Na terytorium Polski uchodźcy trafią do 12 otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców, gdzie zostaną objęci programami reintegracyjnymi. Ponadto zostanie im zapewniona opieka medyczna, kursy informacyjne, kursy języka polskiego, a także szkolenia zawodowe. Najmłodsi i młodzież zostaną objęci obowiązkiem szkolnym.

Całość finansowana będzie ze środków Unii Europejskiej. UE zwróci Polsce po 10 tys. euro za każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro za uchodźcę przebywającego w obozach na terenie Grecji i Włoch.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520