32.2 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Szczegółowe zasady egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w roku szkolnym 2016/17

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek, 19 sierpnia szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i maturalnego w roku szkolnym 2016/2017. 

 

Wiedza gimnazjalistów będzie sprawdzana w dniach 19-21 kwietnia. Wyniki absolwenci poznają w tym samym dniu co maturzyści, w dzień zakończenia roku szkolnego, czyli 30 czerwca.

Pierwszego dnia, w środę egzaminów uczniowie o godzinie dziewiątej przystąpią do testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Co istotne, przeprowadzony również tego dnia egzamin z języka polskiego odbędzie się nieco wcześnie – o godzinie 11 (w poprzednich latach był przeprowadzany w szkołach o godz.12).

W czwartek przyjdzie czas na przedmioty ścisłe. Po teście z części przyrodniczej – obejmującej materiał z fizyki chemii, biologii oraz geografii – zdający o godzinie 11 zmierzą się z zadaniami z matematyki.

Ostatniego dnia, w piątek zostanie przeprowadzony egzamin z języka obcego. Co rok zdecydowana większość gimnazjalistów deklaruje, że będzie zdawać język angielski, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać. Wyniki uzyskane z tych testów będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich.

Maturzyści, podobnie jak ich starsi rówieśnicy, majówką się nie nacieszą. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się w czwartek, 4 maja o godzinie 9. Następnego dnia absolwenci szkół średnich zmierzą się z 'królową nauk’, czyli matematyką. Po weekendowej przerwie maturzyści napiszą ostatni obowiązkowy test z języka angielskiego.

W kolejnych dniach absolwenci szkół średnich przystąpią do egzaminów na poziomie rozszerzonym z dowolnie wybranych przedmiotów. Maksymalnie mogą przystąpić do pięciu takich testów. Część ustna obowiązkowego egzaminu z języka polskiego i obcego (w większości młodzież wybiera angielski) rozpocznie się w dniach 8 – 20 maja.  W kwietniu dzień i godzinę tego egzaminu dla poszczególnych maturzystów ustala dyrekcja.

Tym razem maturzyści nie muszą zbyt długo czekać na wyniki. Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opublikują je 30 czerwca 2017 roku.

Jeśli majowy egzamin zakończy się fiaskiem, maturzyści mogą przystąpić do poprawki w dniu 22 sierpnia. Ale taką szansę mają ci, którym nie powiodło się tylko na jednym teście pisemnym (z języka polskiego, matematyki lub angielskiego na poziomie podstawowym). Poprawka z jednego egzaminu ustnego zaplanowana jest w dniach 25 – 27 sierpnia. W porównaniu z danymi w ubiegłych latach, największa liczba absolwentów szkół średnich poprawkę ma z matematyki. Zdarzają się również niepowodzenia na egzaminie ustnym – w większości przypadków z zadeklarowanego języka obcego.

Wyniki dla poprawkowiczów będą znane 12 września.

Eliza Stępień AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520