26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Szczecin: Na dawnym cmentarzu powstanie… plac zabaw

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nasz czytelnik nazywa to skandalem. Pada też słowo „niesmak”, ale też „kompromis”. Wszystko dotyczy budowy ogrodu zabaw w miejscu dawnej nekropolii.

To, co dzieli, to pomysł budowy sensorycznego ogrodu zabaw w Parku Brodowskim na Żelechowej z optycznymi, dotykowymi i dźwiękowymi urządzeniami zabaw. – Cmentarz Drzetowski formalnie istnieje i nie powinno być na jego miejscu żadnego parku, a tym bardziej placów i ogrodów zabaw – mówi pan Piotr, który skontaktował się z redakcją. W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku za czasów tzw. komuny został ten cmentarz bezprawnie zniszczony przez ówczesne władze – mówi pan Piotr, nasz czytelnik.
– Nie przeprowadzono żadnych ekshumacji, nie zadbano o należyte usunięcie grobów oraz nagrobków, a ostatni pochówek żołnierzy-jeńców francuskich odbył się w 1944 roku. Czy władze Szczecina otrzymały zgodę na tę inwestycję od związków wyznaniowych: kościoła katolickiego, luterańskiego, ewangelickiego, protestanckiego i żydowskiego? Czy odbyły się ekshumacje i przeniesienie szczątków na inne cmentarze wskazane przez związki wyznaniowe? Informację o tym, że przy likwidacji cmentarza nikt nie ekshumował szczątków, potwierdza także ekspert.
– Plac zabaw? To już przesada. Budzi to niesmak – komentuje Michał Rembas, historyk regionalista. Pomysł budowy ogrodu zmysłów w tym miejscu zyskał poparcie 1517 głosów w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie do Rady Osiedla Żelechowa i dalej do magistratu wpłynął protest około 150 mieszkańców przeciw tej inwestycji. Nieoficjalnie wiadomo, że nie chodzi tylko o zabawę na szczątkach dawnych mieszkańców Szczecina, ale również o wzmożony ruch i hałas, który może pojawić się wraz z powstaniem ogrodu.
Niektórzy są dobrej myśli. – Wierzę, że uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie – mówi Arkadiusz Lisiński, osiedlowiec z Żelechowej. Przypomnijmy, że na terenie obecnego parku był największy cmentarz dawnej wsi Bredow. Cmentarz Drzetowski składał się z dwóch części. Najstarsza z nich powstała w połowie XIX wieku, pomiędzy obecnymi ulicami: Obotrycką oraz Słowiczą. – Na mapie z 1870 roku cmentarz był już zaznaczony – mówi Michał Rembas.

Marek Jaszczyński aip, Fot. Sedlina.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520