Szansa dla łysiejących. Znaleźli sposób na powstrzymanie wypadania włosów.

Szansa dla łysiejących. Znaleźli sposób na powstrzymanie wypadania włosów.

Naukowcy z uniwersytetu Wisconsin-Madison zapewniają, że znaleźli sposób na powstrzymanie łysienia.

 

Ci, którzy łysieją, a chcieliby za wszelką cenę uniknąć wypadania włosów dostaną szansę. Powstrzymanie łysienia może okazać się tak proste, jak noszenie czapki, dzięki nieinwazyjnej, taniej technologii stymulującej wzrost włosów.

Unikalną technologię opracowali inżynierowie z amerykańskiego uniwersytetu Wisconsin-Madison.

– Jestem przekonany, że będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie dla regeneracji włosów- mówi Xudong Wang, profesor inżynierii materiałowej ze wspomnianej uczelni.

Wang i współpracownicy opublikowali opis technologii w czasopiśmie ACS Nano. Jest ona oparta na urządzeniach, które gromadzą energię pochodzącą z codziennego ruchu naszego ciała, która stymuluje skórę delikatnymi impulsami elektrycznymi o niskiej częstotliwości. Impulsy te ożywiają uśpione mieszki włosowe, by przywrócić produkcję włosów.

Urządzenia nie powodują ponownego wzrostu mieszków włosowych w gładkiej skórze, one reaktywują struktury wytwarzające włosy, które zostały uśpione. Oznacza to, że mogą być stosowane u ludzi we wczesnym stadium łysienia, nie obdarzą natomiast bujnym owłosieniem kogoś, kto jest łysy jak kula bilardowa od lat.

Urządzenia nie wymagają dużej baterii i można ją dyskretnie nosić pod czapką z daszkiem. Wang jest światowym ekspertem w dziedzinie tworzenia urządzeń do pozyskiwania energii. Jest pionierem w dziedzinie elektrycznych bandaży, które stymulują gojenie się ran oraz implantu odchudzającego, który wykorzystuje prąd, aby oszukać żołądek.

Technologia wzrostu włosów opiera się na podobnej zasadzie: urządzenia zwane nanogeneratorami zbierają energię z naszych codziennych ruchów, a następnie przesyłają impulsy prądu o niskiej częstotliwości do skóry. Delikatna stymulacja elektryczna sprawia, że uśpione mieszki włosowe „budzą się”.

Ponieważ impulsy elektryczne są bardzo delikatne i penetrują tylko zewnętrzne warstwy skóry głowy, nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych. To wyraźna przewaga nad innymi metodami leczenia łysienia, jak wiele leków, których zażycie może wywołać zaburzenia seksualne, depresję i lęki.

Co więcej, w testach prowadzonych na bezwłosych myszach urządzenia stymulowały wzrost włosów równie skutecznie, jak dwa różne związki występujące w lekach przeciw łysieniu.

– To samoczynnie aktywowany system, prosty i łatwy w użyciu – mówi Wang. -Energia jest mała, więc nie powoduje skutków ubocznych.

Naukowcy opatentowali już swój pomysł i wraz z Wisconsin Alumni Research Foundation rozpoczynają testy na ludziach.

Red. Kazimierz Sikorski/PolskaPress AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0