HomePOLSKA

Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy: Dziś przełom?

Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy: Dziś przełom?

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska wyraziła nadzieję, że jeszcze dziś nastąpi uzgodnienie dalszej współpracy między partiami koalicji Zjednoczonej Prawicy. Według niej mniejsze partie nie powinny próbować rozgrywać swych interesów wewnątrz koalicji, a wszyscy koalicjanci powinni powściągnąć niepotrzebne emocje.

Eurodeputowana, która była gościem Polskiego Radia 24 zaznaczyła jednocześnie, że wspólnie można zrobić dla Polski więcej niż osobno. “Byliśmy i mam nadzieję, że będziemy koalicją ideową i te wspólne cele powinny nas łączyć, a te nieporozumienia, które pojawiły się, mam nadzieję, że zostaną wyjaśnione i rozwiązane” – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Wczoraj o przyszłości koalicji, a także sprawach wewnątrzpartyjnych dyskutowali w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej między prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wiceszefowie ugrupowania Beata Szydło oraz Mariusz Kamiński.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział dziś w Programie 1 Polskiego Radia, że negocjacje koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy są bliskie pozytywnego zakończenia, a władze PiS podejmą ostateczne decyzje w tej sprawie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

 

***

 

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber powiedział, że rozmowy w sprawie koalicji Zjednoczonej Prawicy mają pokazać między innymi, czy rząd może liczyć na lojalnych i przewidywalnych partnerów. Jest to – jak podkreślił – szczególnie istotne wobec światowego kryzysu gospodarczego i epidemicznego oraz wyzwań stojących przed Polską. Minister Schreiber dodał, że partnerzy koalicyjni muszą być także gotowi na podejmowanie niepopularnych i niełatwych decyzji.

Gość Programu 3. Polskiego Radia zaznaczył, że powstanie rządu mniejszościowego utrudniłoby realizację zadań i celów, które stawia sobie Prawo i Sprawiedliwość. Oznaczałoby to także konieczność negocjowania poszczególnych zapisów w ustawach proponowanych przez PiS. Łukasz Schreiber dodał, że ostatnie tygodnie funkcjonowania koalicji przypominały formułę rządu mniejszościowego. Według przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów to Prawo i Sprawiedliwość ponosi największą cenę za działania koalicji rządzącej i rządu, a jednocześnie odgrywa w tej koalicji najważniejszą rolę.

Wczoraj o przyszłości koalicji i sprawach wewnątrzpartyjnych dyskutowali w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej między prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wiceszefowie ugrupowania Beata Szydło oraz Mariusz Kamiński.

Po spotkaniu zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel powiedział, że decyzja w sprawie przyszłości koalicji jest po stronie Solidarnej Polski. Zastrzegł jednocześnie, że jego partia jest gotowa na każdy scenariusz.

 

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR3/wcześn./d kwi/w hm

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/wcześn./d kwi/Krzysztof Wiśniewski/w zr

 

 

COMMENTS