Sytuacja w Syrii jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczętego właśnie 2019 roku na świecie

Sytuacja w Syrii jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczętego właśnie 2019 roku na świecie

Rozwój wydarzeń w Syrii będzie prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń rozpoczętego właśnie 2019 roku na świecie. Trwający od niemal ośmiu lat konflikt powoli wygasa, ale nie stracił na brutalności. Nierozwiązana pozostaje też kwestia milionów uchodźców z Syrii.

Od wielu tygodni w Syrii widać wyraźnie, że wojna ma się ku końcowi. Wojska prezydenta Baszara al-Asada odzyskały już wszystkie znaczące tereny, które wcześniej zajmowane były przez zbrojną opozycję lub przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Rebelianci nadal mają kontrolę nad niewielkimi obszarami, ale nie stanowią już dla prezydenta Syrii żadnego zagrożenia.
Dogasanie wojny oznacza jednak, że regionalne mocarstwa takie jak Turcja, Iran czy Arabia Saudyjska próbują utrzymać jak największe wpływy w Syrii. Czołową rolę odgrywa też Rosja, która prowadzi trwające od miesięcy negocjacje pokojowe. Mimo intensywnych rozmów, które równocześnie toczą się także pod sztandarami ONZ, nie udało się na razie doprowadzić do zawieszenia broni ani też ustalić, jak będzie wyglądać przyszła syryjska konstytucja.
Mimo kończącej się wojny niewielu uchodźców decyduje się wracać do Syrii. Sytuacja wielu osób pozostaje bowiem niejasna, a wobec braku informacji od rządu w Damaszku, uciekinierzy boją się, że po powrocie mogą zostać wtrąceni do więzień lub wcieleni do wojska.
Syryjska wojna domowa kosztowała życie ponad pół miliona osób. Spowodowała w całym kraju katastrofę humanitarną, a także pogłębiła niestabilność w wielu sąsiednich krajach na Bliskim Wschodzie. Miliony ludzi wygnała z domów.

Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Cegielski/wcześn./mcm/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0